Visoke cene gotovo svih usluga na Jadranu godinama su malo po malo "terale" strane, visoko platežne, turiste. S početka ove sezone mnoge su i oterale sa hrvatskih plaža, pa su tamošnji ugostitelji, ne bi li spasili bar drugi deo sezone, okrenuli strategiju naglavačke.

Cene po elitnim hrvatskim ostrvima, gradovima i letovalištima ovih dana nisu ništa mnoge veće nego po Beogradu, ako jesu nisu mnogo, a neke su neretko i niže. Posle Nemaca, sa hrvatskih plaža "pobegli" su i Česi, Poljaci, Italijani. I to je bila slika sa gotovo celog Jadrana s početka ovogodišnje sezone. Po hrvatskim plažama sada je dosta Slovenaca, Bosanaca i Srba. Ima i Austrijanaca, nađe se i Nemaca, ali mnogo manje nego ranijih godina.

Marija se juče vratila sa Brača, obišla je i Šibenik, Murter i Split, bila na takozvanim "elitnim" hrvatskim plažama i ono u šta se uverila, kako kaže, i više je nego pozitivno iznenadilo.

profimedia0356838946.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

- Spremila sam se na skupo da skuplje ne može biti. Tako se pričalo, a nisam ni sumnjala zbog dva faktora: inflacije, koja je u Hrvatskoj visoka, ali i činjenice da su Jadran i Hrvatska, posebno tamošnja ostrva i veliki gradovi na moru, oduvek važili za skupa i "mondenska". Ali ono što me je zateklo nije imamo mnogo veze sa očekivanjima. U "srcu Splita" na šetalištu kugla sladoleda koja izgleda kao dve, tačno 2 evra. Tu odmah na pijaci, nektarine 2 evra, tikvice evro. Riba morska sveža - i za manje od 10 evra - orada 6 evra, mol pet - priča nam Marija govoreći o cenama u Hrvatskoj.

U Splitu kaže, odmah u centru, sat vremena parkinga 1,5 evra.

Cene na Braču kao u "srcu" Beograda

Na Braču, kako kaže, cene iste kao i u Splitu, možda i povoljnije. Cene po restoranima kao u "srcu" Beograda".

- Na Braču na šetalištu, bilo na Bolu ili Mirnoj, u restoranima pristojno, kaže Marija. Očekivana cena za uslugu, mesto i kvalitet. Lignje 14 evra, crni rižoto 15 evra, ćevapi 12, morska riba porcija oko 25 evra. Pivo pola litra oko 2,5 evra u proseku, a usluga vrhunska. Pica parče na ulici od 2 do 2,5 evra, cela velika pica 15 evra, kugla sladoleda veličine dve od 2 do 2,5 evra".

- NIsam mogla da ne pitam ljude tamo otkud ovo, a odgovor me prilično i iznenadio. "Sami smo sebi pucali u nogu", rekao mi jedan meštanin. Digli cene i za inflaciju i za veću maržu i za Jadran. Nakarikali sve što su mogli. Zbog alavosti im propao i jun i prvi deo jula, pa su sada okrenuli ćurak. Polovinom prošlog meseca spustili cene i sad su resotrani puni, ljudi kupuju i ne šetaju praznih ruku - kaže nam Marija govoreći o cenama u Hrvatskoj.

Ono što je bila kuna, sada je evro

Hrvatska je s početka ove sezone važila za jedno od najskupljih mesta za letovanje. Ono što je bila kuna sada je evro, pričali su mnogi pre mesec i više dana. Cene smeštaja su veće i do 30 odsto, mnogi hoteli su i duplirali cene, a cene hrane i ugostiteljskih usluga isprva su bile veće i do 50 odsto.

Da su cene zaista "otišle u nebo", priznao je nedavno i gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga. On je samo kratko rekao da su cene ovog leta preterane, pogotovo u "njegovom" gradu.

Mario iz Austrije izjavio je nedavno za hrvatske medije da obožava Hrvatsku, ali da zbog cena u Hrvatskoj koje su otišle „u nebesa“ razmišlja da koktele sledeće godine ispija u Grčkoj ili Egiptu.

- Turisti ove sezone treba da spreme čak 22 evra za burger, 18 evra za lignje, i oko šest evra za palačinke. A ako požele kilogram sveže ribe, za to zadovoljstvo treba izdvojiti 110 evra - rekao je.

Anamari iz Belgije je jednu noć u kampu platila 89 evra.

- Na Pagu nam se domaćica izvinjavala, jer je cena kampovanja tako visoka. Ovo je tako divna zemlja, ali nažalost, mi se više ne vraćamo. Imamo prijatelje koji isto imaju kamper i već smo im pisali da ne dolaze – ocenila je Anamari.

Kurir.rs/Blic