KAKO RAZVIJENE EKONOMIJE ŠTITE STANDARD GRAĐANA? Nemanja Antić za Kurir televiziju otkrio: Uradite ovo kao mladi i imaćete dostojanstvenu penziju!
Nemanja Antić je uporedio razvijene države i njihov metod u vidu ekonomije.
Da li plate i penzije vode neravnopravnu bitku sa cenama. Kako zaštititi standard građana u uslovima slobodnog tržišta. Da li ono što bi trebalo da bude potreba jednog dostojanstvenog života košta više nego što bi realno trebalo da košta . Kako unaprediti sistem socijalne zaštite...
O svemu tome razgovarali su gosit "Pulsa Srbije" na Kurir televiziji, Marko Dragić, pravni savetnik u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije, Snežana Nena Šantić, ekonomista i predsednica Uruženja penzionera GO Stari grad i Nemanja Antić, ekonomista.
Dragić je pričao o potrebi građana i šta najviše smeta i pogađa kada je raspodela novca u pitanju:
- Svakako da smo imali kontinuirani rast cena u prethodnom periodu, sada se u ovom trenutku stabilizovalo tržište, ali je to neznatno u odnosu na neke osnovne, fiziološke potrebe potrošača. To pogotovo važi za najugroženije grupe, poput penzionera. Oni jako teško izlaze na kraj sa svojim mesečnim prihodima u smisu hrane i računa. Kada pratimo samu statistiku, penzioneri imaju najviše prigovora po pitanju cena. Penzioneri su najranjiviija potrošačka grupa i njima bi trebalo posebno da se pozabavimo. I država bi trebalo da deluje sa svojim novim merama i nastavi pravac koji je prethodna Vlada započela, a to je da se nađe rešenje za ograničenje cena kako bi se trend rasta cena rešio.
Šantić je diskutovala kako zaštititi standard građana naše zemlje:
- To mora država da radi. Meni penzioneri govore da je jedini parametar frižider i novčanik, prema tome ja ne mogu drugačiji. Meni treba dostojanstvena starost. Što bi mi jedan deka rekao, meni treba novac za jedan štrik da se obesim, ali ne mogu od ove penzije od 30.000 dinara, od toga ne mogu da živim kada platim račune i lekove. Sa druge strane, privreda mora da se razvija, mora da se troši, a ako se ne troši to je onda začaran krug u koji ulazimo. Prema tome, socijalna politika je važnija od ekonomske. Ukoliko prvu rešimo, onda će ekonomska lakše da diše i funkcioniše.
Antić je pričao kako razvijene ekonomije štite standard građana:
- Problem penzionog sistema je kod nas, u Americi i Evropi. Svuda se primenjuje takozvani Bizbarkov sistem koji je proporcijalno fukncionalan, ako imaš pet zaposlenih na dva penzionera, ali u Srbiji je taj odnos drugačiji, ovde je mnogo više penzionera, nezaposlenih, i tako dalje. Kada si mlad, ti bi trebalo da znaš šta te čeka, morate da radite, da štedite. Ljudi dok su mladi rade mnogo više nego što im treba, a razliku ne troše, nego štede u penzioni stub.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ANTIĆ ŠOKIRAO IZJAVOM O BANKARU KOJI JE OROBIO NAROD:
OVDE NIŠKI MERAK TRAJE CEO JEDAN VEK: Kako je jedan Nišlija iz Amerike stvorio kafanu koja traje 100 leta