Slušaj vest

Korak ka konačnoj odluci mogao bi da bude načinjen već u sredu, a poreski stručnjaci pale alarme.

- Plan ne pogađa samo građane, već i samo državu, jer veći porezi ne znače automatski i veće prihode - kazao je predsednik Evropskog saveza poreskih obveznika Mihael Jeger.

O čemu govori Jeger opisuje situacija u Francuskoj - pošto su porezi na duvan drastično skočili, prošle godine je svaka treća cigareta dolazila sa crnog tržišta. Dakle, mimo državne kase.

- Ono što Brisel sada planira - u vreme sukoba, rekordnog zaduživanja i međusobnih carinskih ratova, nije samo posezanje u džepove poreskih obveznika, već i dokaz koliko je Evropska komisija neosetljiva u kriznim vremenima - dodaje Jeger.

Nacrt zakona kaže da se značajna povećanja poreza ne odnose samo na klasične, već i na elektronske cigarete, pa čak i na nikotinske kesice koje su u nekim zemljama EU zabranjene.

Kako piše "Bild", savez poreskih obveznika insistira da poreska politika budućnosti "bude zasnovana na stvarnim podacima, ekonomskoj racionalnosti i osnovnom principu proporcionalnosti", kao i da se u obzir uzme ekonomska sposobnost građana. To, dodaju, štiti kredibilitet evropskih institucija.

- Navodni planovi Komisije nemaju nijednog pobednika. Država bi izgubila milijarde na porezima, crno tržište bi cvetalo, zaštita zdravlja bi ozbiljno trpela, a potrošači bi bili izloženi drastičnim poskupljenjima. Planovi Komisije su čisto ideološki i protivreče svim političkim ciljevima - objasnio je direktor nemačkog Udruženja za duvan Mihael fon Ferster.

profimedia0180151648.jpg
Cigare Foto: Profimedia

Što se tiče Srbije, a budući da nismo deo Evropske unije, ovo povećanje se formalno ne mora odraziti na nas, ali faktički je vrlo verovatno da hoće. Skok cena cigareta u EU može da podstakne šverc sa Balkana, a Brisel će, kao i uvek, tražiti "regionalno usklađivanje".

Dok je cena cigareta na dužem štapu, poskuljenje kafe je izvesno. Od ovog aprila ljubitelji kafe širom sveta izdvajaće za kesicu kafe nešto više novca od sume na koju su navikli. Razlog za to je što cene ovog napitka nastavljaju da rastu, a kod nas se efekti globalnih dešavanja sve jasnije osećaju.

Suše u zemljama proizvođačima, povećana potražnja i problemi u transportu doveli su do jakog udara na cenu sirove kafe na svetskim berzama. Rezultat je sledeći – za godinu dana, cena zrna je porasla preko 100 odsto.

Kako je za RTS objasnio doc. dr Veljko M. Mijušković, sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu, trenutni rast cena je rezultat više globalnih faktora.

- Poskupljenja su posledica kombinacije klimatskih promena, povećane potražnje kafe u svetu, problema u snabdevanju i špekulacija na berzi. Pored toga, sve veći troškovi transporta i trgovinskih ograničenja dodatno komplikuju situaciju. Očekuje se da će tržište ostati nestabilno u narednom periodu, dok se globalna ponuda ne stabilizuje. Proizvođači u Srbiji su rast cena sirove kafe u svetu jednim delom amortizovali, koristeći različite strategije, međutim, dugoročno gledano – ako se globalni trendovi poskupljenja nastave, dodatna prilagođavanja cena na našem tržištu bila su neminovna - kazao je Mijušković.

Kako dodaje, za potrošače širom sveta pa tako i u Srbiji to verovatno znači da će tržište kafe i dalje biti nestabilno, jer naši proizvođači ne mogu da utiču na globalne izazove i neprilike.

- Proizvođači se bore sa izazovima tako što smanjuju troškove u drugim segmentima poslovanja i pokušavaju da akumuliraju udarce kroz dugoročne ugovore sa dobavljačima. Kako je kafa proizvod koji zavisi od globalnog tržišta, cena u maloprodaji će i u narednom periodu morati da prati svetske trendove. Zapravo se tek sada jače oseća cenovni pritisak koji se akumulirao više od godinu dana - zaključuje Mijušković.

biznis.kurir.rs/RT