Slušaj vest

Kupci u Srbiji treba da budu oprezniji pri kupovini polovnih automobila uvezenih iz Slovenije, Italije i Holandije

Obično se posle par godina automobili prodaju i izvoze u inostranstvo gde dobijaju nove vlasnike.

U Srbiji je već godinama prisutan isti trend – najveći broj uvezenih polovnih automobila stiže iz Italije i Francuske. Međutim, prema studiji kompanije za podatke o automobilima carVertical, vozila uvezena iz drugih zemalja često su predmet prevare sa kilometražom ili imaju skrivene nedostatke.

Kupci na srpskom tržištu najviše traže automobile iz Zapadne Evrope i susednih zemalja

Većina uvezenih automobila u Srbiji potiče iz Zapadne Evrope i susednih oblasti. Od svih uvezenih vozila koje je carVertical proverio u 2024. godini, 20,7% je uvezeno iz Italije, 20% iz Francuske, 11% iz Nemačke, 10,4% iz Švajcarske i 7,4% iz Belgije.

- Italijanske i francuske marke kao što su Fiat, Renault i Peugeot izuzetno su popularne u Srbiji, što objašnjava zašto toliko vozila potiče sa tih tržišta. Italija, konkretno, nudi stabilnu ponudu polovnih vozila, dok Francuska ima dobro održavana vozila iz lizinga koja pronalaze put do kupaca u Istočnoj Evropi - objašnjava Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila u kompaniji carVertical.

23.jpg
Foto: Shutterstock

Takođe je čest uvoz iz Nemačke i Švajcarske, jer ove zemlje nude širok spektar premijum i vozila srednje klase, često sa detaljnom servisnom istorijom. Takođe, vozila iz Belgije i Holandije su tražena zbog rigoroznih propisa o održavanju, što garantuje da su u dobrom stanju.

Uvozni automobili nisu uvek bolji izbor – mnogi imaju vraćenu kilometražu

Uprkos popularnosti uvoznih vozila među kupcima polovnjaka u Srbiji, Buzelis upozorava da je rizično donositi ishitrene odluke bez detaljne provere. Veliki broj uvezenih vozila ima falsifikovanu kilometražu ili skrivene nedostatke. Za popravku velikog broja oštećenih automobila koriste se jeftini, neoriginalni delovi, što može uzrokovati probleme sa pouzdanošću u budućnosti.

Prema studiji kompanije carVertical, kod automobila uvezenih iz Slovenije u Srbiju, rizik od manipulacije kilometražom bio je veći, a 6,8% pregledanih vozila pokazalo je odstupanja. U stopu je prate Italija (6,7%), Holandija (6,1%), Nemačka (5,1%) i Švajcarska (3,6%).

Teško je utvrditi gde je izvršena manipulacija kilometražom. Često se dešava da lokalni prodavci falsifikuju kilometražu kod automobila uvezenih iz inostranstva kako bi se veštački podigla cena.

uvoz automobila u Srbiju
uvoz automobila u Srbiju Foto: CarVertical

- Nepostojanje jedinstvene baze podataka o istoriji vozila između različitih zemalja pogoduje nepoštenim prodavcima. Od suštinskog je značaja da pružaoci podataka i preduzeća dele automobilske podatke radi povećanja transparentnosti na tržištu. Ponekad kupci nisu ni svesni da je njihov auto iz uvoza. Ovo omogućava da se prikriju ozbiljni problemi kao što su prethodne saobraćajne nezgode, prava kilometraža ili čak podaci o krađi - upozorava Buzelis.

Kupcima se savetuje da, pored provere izveštaja o istoriji vozila i potvrde njegovog porekla, odvezu automobil kod mehaničara kako bi se utvrdilo njegovo stvarno stanje.

biznis.kurir.rs