Slušaj vest

Sjedinjene Američke Države ponovo se suočavaju sa krizom u sektoru živinarstva zbog novog talasa ptičjeg gripa, koji dovodi do masovnog klanja živine i naglog rasta cena jaja.

Ovaj virus, koji hara od 2022. godine, primorava farmere da mesečno usmrte milione kokoški i pilića, što drastično smanjuje ponudu na tržištu.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD, prosečna cena pakovanja od 12 jaja u decembru 2024. dostigla je 4,15 dolara (0,33 dolara po komadu), što je više nego duplo u odnosu na leto 2023. Očekuje se da će tokom 2025. cene porasti za još 20 odsto, a u nekim delovima zemlje potrošači već plaćaju znatno više od prosečne cene. U pojedinim supermarketima jaja su potpuno nestala sa rafova, dok neke prodavnice uvode ograničenja na kupovinu.

Nikola Golo iz preduzeća Bjekić Farm, koja se bavi proizvodnjom jaja, kaže da kada se pojavi ptičji grip, veterinarske institucije sprovode vrlo rigorozne i stroge mere.

- Zabranjuje se prodaja i transport bilo kakvih proizvoda sa farmi – uključujući jaja, kokoške i druge proizvode. Jednostavno rečeno, nastaje vanredna situacija - navodi Golo.

Kada se to dogodi, dolazi do nagomilavanja robe u magacinima.

- Jaja i drugi proizvodi ostaju neiskorišćeni jer je prodaja zabranjena. Na tržištu se tada formiraju zalihe, što može dovesti do poremećaja u snabdevanju. Istovremeno, proizvodi iz drugih izvora ulaze na tržište, što može uticati na povećanje cena. U takvim situacijama najčešće dolazi do povećanja cena, jer se ponuda smanjuje, dok potražnja ostaje ista ili raste - objašnjava naš sagovornik i dodaje da se, kada je reč o Srbiji, epidemija ptičjeg gripa prošli put dogodila u periodu 2020. i 2021. godine, ali od tada se, na sreću, ova bolest nije ponovo pojavljivala na ovim prostorima.

jaja.jpg
Foto: Kurir/T.S.

U zavisnosti od klase i proizvođača, cene jaja u Srbiji se kreću od 15 do 40 dinara. Nešto jeftinija su proizvedena na velikim farmama, dok su mala gazdinstva sa takozvanim domaćim jajima, što podrazumeva bolji kvalitet, skuplja i cena se kreće od 30 do 40 dinara.

Na pitanje da li možemo na domaćem tržištu očekivati poskupljenja, sagovornik iz preduzeća Bjekić Farm ocenjuje da je sada situacija sa snabdevanjem i uopšte proizvodnjom stabilna.

- Očekujem da cena ostane ista ili da dođe do blagog pada, jer je ponuda zaista velika. Na tržištu postoji nekoliko velikih proizvođača – najveći ima oko 1.300.000 kokošaka, dok drugi ima oko 1.100.000, što znači da oni kontinuirano plasiraju velike količine jaja - kaže Nikola Golo.

On dalje objašnjava da su to samo najveći proizvođači, ali da ima i drugih velikih farmi.

- U suštini, ponuda je ogromna. Proizvodni kapaciteti su značajni, modernizovani i omogućavaju držanje većeg broja kokošaka na istom prostoru, jer se prelazi na sistem kaveznog uzgoja u više nivoa. Proces je automatizovan, koriste se savremene tehnologije - navodi Golo.

Prošle godine u EU najskuplja jaja imala je Hrvatska. Prema podacima Eurostata kilogram jaja u septembru je u proseku koštao 2,75 evra.

Na vrhu cenovnog nivoa prošle godine bile su još i Austrija sa 2,70 evra, Malta (2,57) i Italija (2,52 evra). Prosek EU je 2,12 evra, što znači da su jaja u Hrvatskoj 30 odsto skuplja od EU proseka. Najjeftinija jaja su u Češkoj (1,72 evra kilogram) i Kipru (1,73 evra).

BiznisKurir/Biznis.rs