Slušaj vest

U toku su pripreme poljoprivrednika za prihranu pšenice. Pred ovaj posao povećana je tražnja za mineralnim đubrivima koja su, zbog toga, od početka godine poskupela. Procene su da će na cenu đubriva uticati i aktuelna gasna kriza.

Ni ovog januara pšenicu nije zaštitio sneg, ali biljka dobro podnosi mrazeve i niske temperature. Poljoprivrednici navode da je usev, nakon problema u početku vegetacije, iskoristio povoljne vremenske prilike u decembru.

"Posejali smo na vreme, ali nije sva nikla bila. Nikla je jedno 30 posto. E sad, kao da se sve to izjednačilo. Izbokorila se, u ritovima nije bilo vlage, bila je šarena", kaže Milan Lazić, poljoprivrednik iz Sigeta.

Poljoprivrednici su još u setvi štedeli na upotrebi mineralnih đubriva. U prihrani koja ih čeka, kalkulacija ne sme da bude ako se želi prinos. Nepoznanica je kako platiti đubrivo.

"Povoljnije je za keš, ali mi nemamo toliko sredstava da sve uzmemo za keš zato što imamo druge rashode. Može se reći pola-pola. Pola za keš, pola za razmenu za žitarice", kaže Bogoljub Radin, poljoprivrednik iz Sigeta.

Zbog suše, niskog roda i cene koja im nije donosila zaradu, ratari su se predhodnih godina teško razduživali u robi. Deo njih u novu sezonu ulazi sa dugovanjima. Zato se organizatori proizvodnje odlučuju da manje daju robu na odloženo plaćanje.

"Naša firma samo pouzdanim proizvođačima daje na agro rok jer, nažalost, iza nas su dve-tri tako loše godine gde su ratari izgubili. Oni su već morali sad već neki deo njive da prodaju", kaže Čaba Boršoš, organizator proizvodnje iz Adorjana.

Neizvesnost dodatno podstiče poskupljenje mineralnog đubriva. U zavisnosti od pakovanja, urea je na berzi poskupela tokom januara sa 390 na 430 evra za tonu.

Kurir Biznis/RTS