Slušaj vest

Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je nedavno za javnost Palatu nauke, koja se nalazi u centru Beograda, na raskrsnici ulica Kralja Milana i Kneza Miloša. Poklonom društvu, vrednim 25 miliona evra, što je najveće pojedinačno davanje za filantropiju na ovim prostorima, Miodrag Kostić je u Srbiju vratio zaboravljenu tradiciju zadužbinarstva. O motivima osnivanja Palate nauke i misiji najvećeg centra za istraživanje i popularizaciju nauke u regionu, u ime Upravnog odbora ove zadužbine za Kurir govori njegov sin Aleksandar Kostić.

* Kome će Palata nauke biti namenjena i koji su njeni glavni ciljevi?

- Misija Zadužbine Miodraga Kostića je podrška nauci, a nju ostvarujemo putem dva pravca delovanja. U naučnim centrima Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu podržavamo istraživanje i podstičemo inovacije, kako bi Srbija iznedrila nove Pupine i Milankoviće, dok izložbenim postavkama i ostalim sadržajima približavamo naučne fenomene i otkrića građanima, i na taj način doprinosimo popularizaciji nauke, posebno kod mlađih generacija. Palata nauke je zato osmišljena i realizovana kao prostor namenjen svima koji veruju u moć znanja koje menja društvo nabolje - od dece i učenika, preko studenata i mladih naučnika, do iskusnih istraživača koji svojim radom oblikuju budućnost. Kako i kaže sam slogan Palate nauke - "Svet bezgraničnog" - ovde upoznajemo bezgranične mogućnosti nauke. Nije bitno koliko imate godina ili znanja, već je važna želja da postavljate pitanja i razumete naučne pojave i svet oko sebe.

11.jpg
Foto: Marko Todorović


* Zašto baš Palata nauke?

- Moj otac je duboko verovao da su znanje i rad ključ za napredak svakog društva, i ovim činom želeo je da poruči, pre svega mladim ljudima, da je znanje najbolja investicija i jedino što vam niko ne može oduzeti. Živimo u vremenu u kome se svet suočava s velikim izazovima i zato smo želeli da stvorimo prostor koji će inspirisati generacije da ga učine boljim, da ne prihvataju granice u razmišljanju i da radoznalo idu u susret novom. Nauka ima moć da oblikuje budućnost, a Palata nauke, uz projekte kakav je Bio4 kampus, koji je inače predstavljen u našem Show Labu, pozicioniraju Srbiju na svetsku mapu zemalja koje ulažu u inovacije i obrazovanje, i zbog toga smo izuzetno ponosni. Važan cilj Zadužbine Miodraga Kostića je da profesorima i studentima Elektrotehničkog fakulteta pruži uslove za rad i istraživanje kakve imaju svetski naučni centri i podrži mlade talente tako da karijere mogu graditi u svojoj zemlji. Jer oni su naši budući lideri koji će predvoditi naučno-tehnološki razvoj Srbije. Želja Miodraga Kostića je bila da na ovaj način putem Palate nauke ostavi trag i trajno nasleđe novim generacijama.

* Da li je bilo teško sačuvati autentičnost zgrade koja je sagrađena 1924. godine, a istovremeno je prilagoditi zahtevima modernog doba?

- Cilj nam je bio da Palatu nauke otvorimo u godini kada se obeležava tačno jedan vek od izgradnje. Ova zgrada je za mene lično jedna od najlepših u Beogradu i drago mi je da smo joj vratili sjaj i učinili da njena raskošna fasada još više privlači poglede prolaznika. Ovaj objekat i u svom enterijeru krije mnoga umetnička dela i svi koji je posete moći će da uživaju i u njenoj arhitekturi dok se šetaju kroz izložbenu postavku. Zgrada Palate nauke nosi u sebi duh vremena u kojem je nastala, a njeno kulturno-istorijsko nasleđe spojili smo uz maksimalnu odgovornost i poštovanje s potrebama savremenog doba, kako bi postala prostor namenjen nauci. Prioritet nam je svakako bilo očuvanje autentičnosti.

* U Palati nauke je izložen veliki broj eksponata. Možete li nam otkriti koji su to eksponati i koji su vaši favoriti?


- Trudili smo se da Palata nauke bude jednako atraktivna svim posetiocima, bez obzira na uzrast. Tu je više od 30 interaktivnih eksponata u okviru stalne izložbene postavke, koji govore o čoveku, Zemlji, tehnologiji i svemiru, kao i gostujuća izložba o ajkulama njujorškog Prirodnjačkog muzeja. Posebnu pažnju posvetili smo osnovcima i srednjoškolcima, jer je ovaj period ključan za razvoj interesovanja za nauku. Edukativni sadržaji Palate nauke odlična su podrška savremenom obrazovanju koje je interaktivno i u kome učenje i zabava nisu suprotstavljeni pojmovi. Moram priznati da sam nestrpljiv da vidim reakciju svoje najstarije ćerke kada bude videla astronautsko odelo ili robotsku šaku, a moji lični favoriti su planetarijum i najveći globus u Evropi koji se nalazi u najlepšem delu zgrade.

Palata nauke Foto: Privatna Arhiva, Marko Todorović