TOPLIČKI VOĆARI ZADOVOLJNI PRINOSOM: Nadaju se i dobroj zaradi, zbog roda očekuju duplo bolju cenu nego lane
Foto: Profimedia

TOPLIČKI VOĆARI ZADOVOLJNI PRINOSOM: Nadaju se i dobroj zaradi, zbog roda očekuju duplo bolju cenu nego lane

Moj biznis -

Na teritoriji Topličkog okruga privodi se kraju berba ranih sorti šljiva 'čačanske lepotice', 'čačanske rane' i ruske 'džanarike', a već za 10-ak dana počinje berba sorte 'stenlej'. I dok se rane sorte otkupljuju od 20 do 25 dinara po kilogramu, otkupna cena za 'stenlej' se još ne zna, a voćari se nadaju da će biti bolja od prošlogodišnje, kada se ta najrasprostranjenija sorta voća u Toplici otkupljivala za 25 do 30 dinara.

Osim cene koja godinama unazad ne zadovoljava ni osnovne troškove proizvodnje, voćare ove godine brine i mnogo slabiji rod šljive koji će, prema proceni poljoprivrednih stručnjaka, na pojedinim mestima i do 70% manji od prošlogodišnjeg.

Voće, šljiva, šljive
foto: Profimedia

- I pored toga, šljiva je dobrog kvaliteta što bi se moglo odraziti i na cenu, pa se nadamo da će ona biti dovoljna ne samo za pokrivanje osnovnih troškova, već i da možemo nešto da zaradimo. Ako se uzme da je ove godine cena višnje bila i preko 100 dinara, što je nakon više godina cena koja nas je zadovoljila i gde smo mogli i da zaradimo, a ne samo da radimo za otkupljivače, nadamo se da će se i šljiva otkupljivati po ceni bar duplo skupljoj od prošlogodišnje - raže voćar iz okoline Prokuplja.

Podseća da je voće u Toplici odličnog kvaliteta i možda i najboljeg u Srbiji, ali je van svake logike cena koja je ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje, zbog čega su prethodnih godina mnogi zasadi višanja i šljiva pokrčeni ili zapušteni.

Troškovi svake godine sve veći, otkupna cena manja

Otkupljivači kažu da tržište određuje cenu, ali niko ne daje transparentne podatke na osnovu kojih parametara se ona određuje i kako je moguće da i u najlošijim godinama sa otkupom, oni zarade milione dinara i evra, a proizvođači ne pokriju ni uložena sredstva u hemiju i obradu svojih zasada.

šljiva, činija, list
foto: Shutterstock

Poljoprivrednici podsećaju da je 2021. godine cena šljive bila 40 dinara, a onda 2022. za kilogram se plaćalo 20, a prošle godine do 30 dinara, van svake logike jer je u međuvremenu sve za duplo i više poskupelo, a poljoprivredi proizvodi su pojeftinili za toliko.

Inače, na teritoriji Prokuplja se gotovo 70% stanovništva bavi poljoprivredom, a posebno su rasprostranjene voćarske kulture poput oblačinske višnje i šljive.

U proseku se godišnje otkupi više od 2.560 vagona šljive najzastupljenija sorta je 'stenlej', dok su zasadi 'čačanske lepotice', 'čačanske rane' i 'čačanske rodne' zasađeni na manjim površinama i otkupi se oko 500 vagona.

biznis.kurir.rs/Južne vesti

Bonus video:

01:17

NEVREME UNIŠTILO POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE U LJIGU: Oštećena i infrastruktura!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track