KILOGRAM PRASETINE - POLA KILE MALINA! Svinjska kuga oterala kupce, u zamrzivaču će čekati bolju cenu
Poslednjih dana na jugu Srbije se beleže rekordno niske cene žive vage prasića, jagnjadi, jarića i teladi
Na pijaci u Vladičin Hanu, koja slovi za jednu sa boljom ponudu u Pčinjskom okrugu, zabeležen je slučaj da se kilogram žive vage prasetine nudio po ceni od 300 dinara.
– Došao sam ovde na pijacu da ponudim prasiće, jer kupaca nema ni u leskovačkom kraju. Uprkos dobroj ponudi, kupaca nema ni ovde, iako je cena za kilogram 300 dinara. Prasići će završiti u zamrzivaču i čekati kupce – kaže Perica Petrović, uzgajivač svinja iz Male Kopašnice kod Leskovca.
Istovremeno, kilogram malina se na ovdašnjoj pijaci prodavao po ceni od 600 dinara i bilo je kupaca. Podsećaju prodavci da se kilogram trešanja prodavao po ceni od 1.200 dinara za kilogram, a kajsija po ceni od 750 dinara i da je bilo kupaca.
Po nalogu Veterinarske inspekcije za Pčinjski okrug, JKP „Komrad” zatvorio je prostor stočne pijace u selu Ristovac, najveće na jugu Srbije. Razlog je „pojava afričke zarazne svinjske kuge na području Kosova i Metohije”, pa je pijaca zatvorena do daljeg, s obzirom na to da se zaraza, kako procenjuju veterinari, brzo širi. To je izazvalo nezadovoljstvo ovdašnjih trgovaca stokom, koji su nastavili da trguju na prostoru ispred pijace, čije kapije su zakatančene.
I ovako nema kupaca, pa ovim zatvaranjem smo dodatno pogođeni i primorani da se snalazimo i koliko-toliko nešto zaradimo – glasni su u svom nezadovoljstvu trgovci stokom iz Bujanovca i okolnih vranjskih sela.
Kilogram žive vage prasetine u Ristovcu se prodaje po ceni od 300 dinara. Jarići i ovce su po ceni od četiri do šest evra, dok se telad prodaju po ceni od šest do osam evra. Kupaca je malo, pogotovu što nema velikih otkupljivača sa Kosova i Metohije. Dodatni problem stočarima predstavlja i višemesečna suša na ovom području pa je nastao problem sa vodom, pogotovu što jedna odrasla krava dnevno ima potrebu za 50 litara pijaće vode. Aktuelne cene kilograma žive vage stoke na jugu Srbije najniže su u poslednjih nekoliko godina, a istovremeno se smanjuje konstantno stočni fond.
Kurir Biznis/Politika