Slušaj vest

Skorašnja poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj donela je nove uvide u razvoj industrije litijuma kome se pretpostavlja noseće mesto u održivoj budućnosti. Obilazak rudarskog centra u Frajburgu u društvu nemačkog kancelara Olafa Šolca i prezentacija projekta Zinvald pokazuju neutemeljenost tvrdnji da se u svetu ne razvija ekstrakcija litijuma.

Takav projekat se sprovodi po najvišim svetskim standardima zaštite životne sredine, uz posvećenost ekologiji i održivoj budućnosti, pa odatle i Srbija može da stekne neposredne paradigmatičke uvide za projekat „Jadar“ o kome kruži dosta neistina.
Oprez je razumljiv, ali neophodno je shvatiti da budućnost ne čeka nespremne. Zbog toga o litijumu treba tražiti proverene i tačne informacije od stručnjaka, a ne sa opskurnih portala i iz tamnih dubina interneta.

Pitanje vode izaziva, logično, najviše brige kod ljudi. Svako razumno biće shvata da bez vode nema ni života i tu prestaje svaka priča. Konkretno u projektu „Jadar“, profesor dr Branislav Simonović, naučni savetnik za opštu i fizičku hemiju, objašnjava da je razumljiva, ali bespredmetna zabrinutost o ugroženosti ovog vitalnog resursa.

- Ruda će se vaditi sa dubine od 350 do 650, čak do 700 metara. Sloj vode za piće je na 30 do 50 metara dubine. Znači, vi imate nepropusni sloj od 350 do 600 metara debljine. Apsolutno ne možete sa 600 metara da dođete na 30 ili 50 metara i ugrozite rezerve vode za piće. Nikakav uticaj se ne može preneti na površinu, slojevi su toliko veliki - izričit je prof. Simonović.

shutterstock-1341096860.jpg
Shutterstock 

On je direktan u svom stavu da vađenje litijuma u projektu „Jadar“ nema nikakvog uticaja na poljoprivredu, objašnjavajući da će samo mali deo zemlje za ulazak u rudnik biti zahvaćen dok će sve ostalo ostati netaknuto jer je reč o podzemnom rudniku. Prof. dr Simonović odbacio je manipulativne navode koji postoje u javnosti o rudarenju litijuma jer ih istovremeno i činjenice opovrgavaju.

- Struka je rekla svoje. Problem je u tome što se iznose netačni, neistiniti, lažni podaci od strane ljudi koji apsolutno ne poznaju tu materiju - nedvosmislen je Simonović.

On se vraća na sam primer vode koja će biti korišćena u projektu „Jadar“, a koja je znatno manja od onoga što oponenti lažno navode.

- Voda će se reciklirati. Ruda je natopljena vodom i ona se izvlači se pumpama iz podzemnog rudnika. Pošto je bogata solima, mora se prečistiti do nivoa potrebnog za proces obrade litijuma. Osim toga, otpadne vode se kroz šest stepeni prečišćavaju. Konkretno ultrafiltracija, nanofiltracija, reverzna osmoza koja se koristi u najbogatijim zemljama kako bi se iz okeana dobila voda za piće... Na kraju dobijamo demineralizovanu vodu koja se neće ispuštati u reku dok se blago ne mineralizuje na nivo reke Jadar. Prema tome, nema opasnosti kada je u pitanju zagađenje voda - tvrdi prof. dr Simonović.

biznis.kurir.rs