POTREBA ZA OBNOVLJIVIM IZVORIMA ENEGIJE JE SVE VEĆA: Srbija sa svojim rezervama litijuma može da ima značajan udeo u zelenoj revoluciji
Globalni napori u prelasku na održive izvore energije svake godine su sve veći. Progresivno dolazi do porasta potrebe za nosačima obnovljive energije, a rudarstvo predstavlja industriju koja je ponajbolje u mogućnosti da odgovori na takav izazov. Svet je ponovo pred velikom transformacijom kakvu je primetio Karl Polanji, a Srbija sa svojim rezervama litijuma može da ima značajan udeo u zelenoj revoluciji.
Projekat „Jadar“, osim što predstavlja ogromnu razvojnu šansu, sa sobom nosi pojedine bojazni. Protivnici rudarenja litijuma te strahove zloupotrebljavaju van svih granica pristojnosti. Dezinformacije, često po pitanju vode, prolaze im samo zbog toga što javnost nije upoznata sa savremenim rudarstvom koje ima suživot sa ekologijom. Džon Stin, vanredni profesor Univerziteta Britanska Kolumbija, objašnjava praktično upravljanje vodom u svetu:
- Nauka se značajno promenila u poslednjih 20 godina. Danas znamo mnogo više o hidrologiji, kako se voda kreće i kakve su posledice zagađenja, ali i kako se tim procesima može upravljati. Postoje napredne tehnologije za prečišćavanje vode koja dolazi u kontakt sa metalima tokom rudarenja. Imamo bolje informacije nego ranije, a sve te naučne discipline mogu se integrisati kako bi se efikasno upravljalo rizicima od kontaminacije vode - navodi profesor Stin.
Visokostandardizovan postupak reverzne osmoze koji će biti jedan deo prilikom prečišćavanja vode u projektu „Jadar“ ilustrativan je primer profesorovih tvrdnji. Dakle, nauka čini sve što je potrebno da obezbedi ekstrakciju litijuma, a njegovu važnost jasno ističe profesor Džon Stin.
- Litijum je od vitalnog značaja. Njegova primena je ključna za električna vozila, litijumske baterije i podršku obnovljivoj energiji u transportu. Verujem da je projekat „Jadar“ usklađen sa savremenim standardima. Postoji nekoliko ključnih aspekata u njegovu korist. Prvo, rudarstvo će se odvijati ispod zemlje, što minimalizuje uticaj na površinski sloj životne sredine. Drugo, koristiće se električna vozila i oprema, čime će se značajno smanjiti emisije gasova. Treće, materijal koji ostane nakon rudarskog procesa biće suv, što smanjuje probleme sa jalovinom - objašnjava Stin.
On je proširio priču na celu rudarsku industriju i snažno je akcentovao njen značaj u budućnosti koja počiva na primeni savremene tehnologije za bezbednije aktivnosti. Takođe, profesor Džon Stin je iskoristio priliku da se direktno osvrne na potencijalnu ključnu ulogu Srbije ali i obavezu mudrog izbora.
- Ovo je veoma kompleksno i zahteva pažljivo planiranje. Jedna opcija je da Srbija izvozi litijum u zemlje koje se bave njegovom preradom. Međutim, pametnija bi bila izgradnja lanca vrednosti unutar zemlje, na primer, proizvodnja baterija ili električnih vozila. Globalni trendovi pokazuju da kompanije koje eksploatišu minerale teže da zadrže lanac nabavke u svojoj zemlji, što donosi značajan prosperitet - navodi profesor Stin poručujući da je ovo prilika za Srbiju da investira u svoju ekonomiju i uveća razvoj.
IMATE PRAVO NA NEOPOREZIVIH 280 € SVAKOG MESECA! Mnogi propuštaju ovu priliku, a treba samo 1 uslov da ispune