Slušaj vest

Kineski juan je danas ojačao na najviši nivo za šest meseci, a Sjedinjene Američke Države će počev od sutra smanjiti "de minimis" tarifu za pošiljke niže vrednosti iz Kine sa 120 odsto na 54 odsto nakon što je postignut trgovinski dogovor Vašingtona i Pekinga u Ženevi o značajnom smanjenju uzajamnih carina na 90 dana.

Uredba Bele kuće takođe navodi da će se ranije najavljena paušalna naknada od 200 dolara na pomenute pakete neće uvoditi, već će ostati na 100 dolara.

shutterstock-temu-3.jpg
Temu Foto: Shutterstock

"De minimis" režim pošte omogućava da pošiljke čija vrednost nije viša od 800 dolara uđu u Sjedinjene Američke Države bez carine i uz minimalnu kontrolu.

U 2024. godini, više od 90 odsto paketa koji su ušli u SAD koristili su "de minimis" režim, a 60 odsto tih pošiljki poticalo je iz Kine, pokazuju podaci firme Nomura.

Prema istom izvoru, Kina je prošle godine izvezla 240 milijardi dolara robe direktno krajnjim potrošačima kroz ovaj režim, što čini 1,3 odsto njenog BDP-a. Američki predsednik, Donald Tramp u februaru je ukinuo "de minimis" izuzetak i tom prilikom naveo da je u pitanju "kanal za zloupotrebu" koji koriste firme kao što su Temu, Šejn i Aliekspres, kao i krijumčari fentanila i druge nelegalne robe, tako da je uveo tarifu od 120 odsto na pakete niske vrednosti i planirao paušalnu naknadu od 200 dolara.

Donald Tramp
Donald Tramp za govornicom Foto: EPA Kent Nishimura Pool

Trampov globalni trgovinski rat prekinuo je decenijama ustaljena pravila svetske razmene i uneo neizvesnost u finansijske tokove, kao i strahove od recesije.

Najnoviji dogovor, prema analitičarima, predstavlja vreme za konsolidaciju i strateško prilagođavanje, posebno za firme koje zavise od masovnog izvoza robe niske vrednosti.


BiznisKurir/Reuters