DOGOVORILE SE SAD I KINA: SLEDI SERIJA TRGOVINSKIH SPORAZUMA! I Srbija će trgovati sa Amerikom slobodnije nego ikad
Smanjnje carina između SAD i Kine za 115 procentnih poena donosi stabilnost globalnoj ekonomiji, a Srbiji garantuje bezbrižnu dalju saradnju sa Kinom
Trgovinski sporazum koji su sklopile SAD i Kina o smanjenju carinskih tarifa za 115 procentnih poena doprineće stabilnost globalnoj ekonomiji i dovesti do serije trgovinskih sporazuma sa drugim zemljama, pa i sa Srbijom koji će omogućiti još slobodniju trgovinu, nego što je bila do sada.
Kako smatraju analitičari ovaj sporazum konačno će omogućiti kompanijama da planiraju svoje poslovanje, što u uslovima stalnih izmena carinskih tarifa nije bilo moguće.
Kina i SAD su se dogovorile da međusobno smanje carinske tarife za 115 procentnih poena na proizvode koje uvoze, nakon što su pristale na pauzu od 90 dana. To je značajno popuštanje trgovinskog rata koji je eskalirao prošlog meseca kada je na američke carine od 145 odsto na uvoz iz Kine ta zemlja uzvratila tarifama od 125 na uvoz iz SAD.
Ekonomista Aleksandar Stevanović ističe da je cela priča američkog predsednika Donalda Trampa oko carina bila usmerena na to da se u svetu uspostavi slobodne trgovina, a ne da se ona uništi.
- Tramp je korisito carine sa ciljem da se uvede fer slobodna trgovina u svetu, doduše sa stanovišta kako to Amerika vidi. Možemo očekivati da će sada i drugi napraviti slične sporazume. Dobra je stvar što je i Srbija želela da ispregovara sporazum sa SAD i sigurno ćemo i mi imati sličan sporazum kojim ćemo dobiti još slobodniju trgovinu nego što smo imali do sada, samo što nećemo biti među prvima koji će ga dobiti - ističe Stevanović.
Dobra strana sporazuma između SAD i Kine, prema Stevanovićevim rečima, je i to što SAD ni EU neće uslovljavati Srbiju da smanji saradnju sa Kinom.
- Nama je bitno da ne postoji pritisak zbog naše saradnje sa Kinom od strane trećih strana. Dobro je što ne moramo izgubiti saradnju i smanjiti obim poslovanja sa Kinom i to nam je trenutno koristno - kaže Stevanović i dodaje da ćemo posle ovog sporazuma ući u jedan smirujući period što je dobro za biznis.
I analitičar Emil Zoronjić, predsednik Upravnog odbora Omladinske mreže Srbije ističe da sporazum koji su postigle SAD i Kina o smanjenju carina za 115 procentnih poena nije konačan.
- Prvi naredni korak bi trebalo da bude strateški trgovisnki sporazum između SAD i Kine koji bi bio sveobuhavatan i kojim bi se definisali odnosi između država, uticaj na Jugo-istočnu Aziju, status Tajvana. Što se tiče globalne ekonomije sprazum bi trebalo da poveća stabilnost i garanciju globalnoj ekonomiji da cene neće rasti. Kompanije će moći da planiraju cene svojih usluga, što poslednjih mesec dana nije bilo moguće jer su carine konstantno rasle i privreda nije mogla da se prilagodi. Sada bi trebalo da dođe do talasa stabilizacije - smatra Zoronjić.
SRBI BI ZA OVO PLAĆALI KAZNE SVAKODNEVNO! Komšije počele papreno da sankcionišu vozače zbog ovoga, nema izuzetaka