KADA SMEMO DA BACIMO STARE RAČUNE OD STRUJE, INFOSTANA... Svaka kuća u Srbiji ima kesu u kojoj se čuvaju sve ostale kese, pa tako i kutiju punu starih računa!
Skoro svaka kuća u Srbiji ima kesu u kojoj se čuvaju sve ostale kese, pa tako, verovatno, svi imaju i kutiju punu plaćenih računa, priznanica, papira...
Ima li razloga da uopšte čuvamo i poslednji plaćeni račun za komunalije.
Na kraju svakog meseca jedni čuvaju račune i uplatnice kao evidenciju o plaćenim komunalijama, dok drugi to obavljaju putem aplikacije, sa znanjem da im uvek ostanu sačuvane na telefonu.
Direktorka sektora naplate JKP "Infostan" Marina Marković objašnjava da korisnici jednom godišnje mogu da svrate u bilo koju ekspozituru i da podnesu zahtev za izdavanje potvrde o izmirenim obavezama.
"Kada dobiju tu potvrdu, sve dokaze o uplatama u prethodnom periodu mogu da odlože", kaže Marković.
Rokovi zastarelosti za plaćanje računa
Jedna porodica iz Obrenovca morala je nagomilane račune, prizanice i drugu evidenciju da spusti u podrum jer u stanu, posle pet godina, za njih više nije bilo mesta.
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" navodi da član 378 Zakona o obligacionim odnosima propisuje rokove zastarelosti za plaćanje tih računa.
"Kada ukombinujemo te stvari i kada znamo da je rok za plaćanje godinu dana, faktički nam je po tome dovoljno da imamo račune za poslednjih godinu dana, jer sve preko toga, ako bi i poverilac usluge pokušao da naplati, dovoljno je da izjavimo prigovor o zastarelosti", kaže Gavrilović.
Mobilni operater "A1" navodi da njihovi korisnici mogu da podnesu žalbu bez obzira na to da li imaju sačuvan račun ili ne.
"Svaki korisnik može da podnese žalbu, bez obzira na to da li ima sačuvan račun i u kom obliku. Čuvanje računa nije uslov za žalbu. Korisnicima mobilne aplikacije, svakako su dostupni računi za prethodnih 12 meseci", tvrdi operater "A1"
Više od 350.000 korisnika prešlo je na elektronski način plaćanja.
Pregled plaćanja elektronskih računa
Direktorka sektora naplate JKP "Infostan" ističe da eSanduče omogućava korisnicima da imaju uvek dostupne svoje obaveze.
"Da pogledaju koji je to iznos računa, sve svoje uplate deset godina unazad i da li je to po redovnim računima ili po tužbama, ukoliko je pokrenut postupak prinudne naplate – sve je na jednom mestu i u svakom momentu mogu da izvrše uvid", ističe Markovićeva.
Dejan Gavrilović kaže da, bez obzira na rokove zastarelosti od godinu dana, Efektiva savetuje da se uplatnice i računi čuvaju.
"S druge strane, plaćanje eBankingom na neki način tu evidenciju čuva u elektronskoj formi, međutim, dešava se da banka promeni aplikaciju i dođe do promene aplikacije i na taj način se gube podaci o plaćanjima", kaže Gavrilović.
Mnogi ovaj problem rešavaju tako što dokaz o uplati šalju sebi na imejl adresu gde se, kažu, sigurno neće izgubiti.
Kurir.rs/RTS
KOLAPS NA BERZI NAKON UVOĐENJA TRAMPOVIH CARINA! Već u prvim minutima zabeležen sunovrat, evo koliki je minus