Slušaj vest

Za to, uglavnom, koriste godišnje odmore, a ima i onih kojima nije teško da namenski dođu samo na dan-dva, jer im čak i tako bude isplativije, nego da te tretmane obavljaju u zemlji u kojoj žive.

Stomatološke ordinacije u Vršcu, naročito one koje se bave zubnom protetikom, obavezna su destinacija naših sunarodnika iz Austrije, Nemačke, Švajcarske, Švedske… Najčešće prave nove zube, po cenama koje su kod nas jeftinije i do pet puta, a kvalitet usluge nimalo ne zaostaje za razvijenim evropskim zemljama, jer naši protetičari koriste iste komponente.

- Uglavnom nam dolaze tokom letnjeg odmora, kada imaju više od 10 spojenih dana, mada to baš i nije dovoljno vremena da se urade nove keramičke krunice ili implanti, pa moramo da ubrzamo proces, da bismo sve uklopili. Ipak, i u tako kratkom roku uspevamo da zadovoljimo njihove potrebe i zahteve – kaže vlasnica poznate vršačke stomatološke ordinacije, uz pojašnjenje da keramičke krunice u Srbiji koštaju oko 100 evra, a u inostranstvu oko 500, dok za nove titanijumske imlante „preko“ treba da se izdvoji i do 3.000 evra, a kod nas tek oko 600.

U zapadnim zemljama luksuzom se smatraju i masaže, koje, recimo, u Austriji koštaju od 70 do 100 evra, dok se u vršačkim salonima cene kreću od 2.500 do 4.000 dinara. U kućnoj varijanti masaža celog tela može se obaviti i za 1.800 dinara, što gastarbajteri maksimalno koriste.

0602shutterstock_1018463749.jpg
Foto: Shutterstock

- Kada imaju neki zdravstveni problem, tamošnje socijalno osiguranje im pokriva odlazak u banje i hidromasaže, ali ne i klasične masaže, pa se, kada dođu u Vršac, bukvalno masiraju svakog dana dok su tu – dodaje jedna vršačka maserka, naglašavajući da zbog takve situacije mnogi maseri iz Srbije povremeno odlaze u Beč i druge gradove, u kojima po upola nižoj ceni od austrijske pružaju usluge svojim sunarodnicima.

U poslednje vreme, gastarbajterke sve češće dolaze i na estetsko ulepšavanje hijaluronom i drugim modernim tehnikama. Recimo, mililitar hijalurona kod nas košta 200 evra, a u evropskim zemljama između 400 i 500 evra. U tom procentu su jeftiniji i tretmani botoksom.

Frizeri na ceni

U Beču, u kom živi više od 150.000 naših sunarodnika, velika je potražnja i za frizerima iz Srbije, ali ne zbog niže cene tretmana – jer su one slične kao kod nas – već zbog kvaliteta rada.

profimedia0516269720.jpg
Foto: Profimedia

- Uvek kada na par dana odem u austrijsku prestonicu, svi termini su mi popunjeni. S druge strane, devojkama, nezadovoljnim uslugama tamošnjih frizera, nije teško ni da samo na jedan dan dođu u Vršac, da popravim tuđe greške – dodaje poznati vršački frizer, koji kaže da, recimo, u Švajcarskoj popularne tehnike farbanja kose koštaju više od 350 franaka, a u Srbiji od 50 do 250 evra.

BiznisKurir/Novosti