SRBIN BRUTALNO PREVAREN TOKOM KUPOVINE STANA: "Dao sam kaparu od 13.000 evra, čovek me prešao na najpodliji način"
Kupovina stana preko kredita može biti stresan proces, ali kada se ispostavi da prodavac pokušava da proda nekretninu bez saglasnosti svih naslednika – situacija postaje prava noćna mora. Upravo to se dogodilo jednom kupcu u Srbiji, koji je putem društvenih mreža podelio svoje neprijatno iskustvo.
- Ušao sam u proceduru kupovine stana preko kredita, dao 10.000 evra kaparu, platio agencijsku proviziju 3.000, potpisao predugovor, banka je odobrila kredit… Na dan potpisivanja ugovora, kada je trebalo da uplatim još 20.000 evra na ime učešća, agencija me obavestila da moramo da odložimo jer se pojavila zabeležba na stanu - napisao je on.
Kako objašnjava, stan je uknjižen 1/1 na dedu prodavca, ali je u međuvremenu održana ostavinska rasprava nakon smrti dedine supruge. Tada su se pojavili novi naslednici – sin, kome je pripala 1/6 stana, i maloletni unuk, koji je nasledio isto toliko. Kada je sin saznao da deda pokušava da proda stan, pokrenuo je pravnu proceduru i upisao zabeležbu, čime je ceo proces kupoprodaje zaustavljen.
Kupac smatra da je prevaren i od strane prodavca i od strane agencije
- Deda se očigledno pravio lud i hteo da prevari i sina, i unuka, i mene, i agenciju. Agencija nije videla da je postojala ostavinska rasprava pre predugovora?!
U predugovoru koji je potpisao jasno stoji da prodavac, ukoliko odustane od prodaje, mora vratiti dvostruki iznos kapare - 20.000 evra. Ipak, sada se postavlja pitanje kako će se situacija dalje odvijati, jer prodavac pokušava da "reši situaciju" sa sinom, dok se maloletni naslednik ne pominje.
- Ne vidim način kako ovo može da se reši osim da svi suvlasnici pristanu, potpišu, i da se dostavi ostavinsko rešenje kao dokaz dodatnog vlasništva - piše kupac, koji sada razmišlja da podnese tužbu.
Njegova glavna dilema je koga tužiti – samo prodavca ili i agenciju, koja očigledno nije proverila pravno stanje nekretnine pre potpisivanja predugovora.
Pravni stručnjaci upozoravaju da ovakvi slučajevi nisu retkost i da je kupovina nepokretnosti bez detaljne provere dokumentacije rizičan potez. Savetuje se da se pre potpisivanja bilo kakvog ugovora angažuje advokat koji će pažljivo analizirati vlasničke odnose i eventualne pravne prepreke.
Kako će se ova priča završiti – ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno: kupovina stana u Srbiji može doneti brojne pravne zamke, a nesmotrenost može skupo koštati.
biznis.kurir.rs/Telegraf
OVAKO NAS VARAJU U RESTORANIMA: Konobari ne kažu ništa, već samo donesu račun - naplate i ono što niste poručili, a ovo im je IZGOVOR!