Slušaj vest

Nakon što je Španija nedavno predložila uvođenje stopostotnog poreza na kupovinu nekretnina za građane van Evropske unije, sličan korak najavile su i Francuska, Grčka i Portugal. Cilj ovih mera je učiniti nekretnine dostupnijima lokalnom stanovništvu, ali stručnjaci upozoravaju da bi posledice mogle biti dalekosežne, posebno za britanske kupce koji tradicionalno investiraju u nekretnine širom Mediterana.

Britanci menjaju destinacije za kupovinu nekretnina?

Prema podacima kompanije 1st Move International, Portugal, Španija, Francuska i Nemačka su bile među najpopularnijim destinacijama za britanske kupce. Međutim, zbog novih poreznih opterećenja, interesovanje bi moglo da se preusmeri ka zemljama poput SAD-a, Australije, UAE-a, Kanade i Novog Zelanda.

Ove mere imaju za cilj rešavanje stambene krize, ali mogu imati i neželjene posledice, jer će uticati na digitalne nomade, penzionere i međunarodne kupce koji doprinose lokalnoj ekonomiji – izjavio je Majk Harvi, direktor kompanije 1st Move International.

Borba protiv prekomernog turizma – ali po koju cenu?

Francuska, Grčka i Portugal već godinama pokušavaju da obuzdaju prekomerni turizam, koji je znatno povećao cene zakupa i otežao lokalnom stanovništvu pronalazak pristupačnog smeštaja. Španija je ranije imala program "zlatnih viza", koji je omogućavao strancima da steknu boravišnu dozvolu ulaganjem u nekretnine, ali je sada najavljeno njegovo ukidanje od 3. aprila.

Iako su ove zemlje već preduzimale korake poput ograničavanja kratkoročnog iznajmljivanja nekretnina i promovisanja manje popularnih turističkih destinacija, i dalje se u velikoj meri oslanjaju na prihode od turizma i stranih investicija. Uvođenje stopostotnog poreza na kupovinu nekretnina moglo bi ozbiljno uticati na ekonomski rast, posebno ako se ne pronađu alternativni izvori prihoda.

Francuski turizam čini oko devet odsto BDP-a, sa prihodima od 66,4 milijarde evra u 2023. godini, što je rast od 110 odsto u odnosu na 2020. godinu. Uvođenje dodatnih poreza na strane kupce moglo bi usporiti investicije u sektor nekretnina i turizma – upozorava Harvi.

profimedia-0087247806.jpg
Foto: Christopher Holt / Alamy / Profimedia

Slična situacija je i u Portugalu, gde turizam doprinosi sa 15 odsto BDP-a, a prihodi od sektora su prošle godine iznosili 25,1 milijardu evra. Očekuje se da će do 2034. dostići 66,5 milijardi evra, ali bi novi porezi na kupovinu nekretnina mogli ugroziti taj rast.

Pitanje koje ostaje otvoreno jeste – hoće li ove mere zaista rešiti problem dostupnosti stanovanja za lokalno stanovništvo ili će izazvati domino efekat na tržištu nekretnina i turizmu širom Evrope?

BiznisKurir/Euronews