Kada se neko odluči da preko grane pronađe posao, vremenom ukoliko se dobro snađe pokušava da stvori sebi i dom, a pošto dosta ljudi sa ovih prostora i dalje najviše hrli u Nemačku, evo kakve su šanse za kupovinu stana u ovoj zemlji.

Na jednom snimku na Tiktoku hrvatska službenica Dojče banke objašnjava koliku bi zaradu morao imati samac kako bi bio u prilici da u Nemačkoj kupi neku nekretninu.

screenshot-8.jpg
TikTok/mybankgermany 

Ona objašnjava proceduru na primeru, kada se banci povodom ovog pitanja obratio jedan hrvatski radnik koji živi u Nemačkoj i koji je želeo da se tamo i skući, ali želi da proveri da li za tako nešto postoje uslovi.

Kako službenica pojašnjava, Dojče banka sarađuje sa drugim bankama te se preko njihovog servisa i unošenja podataka radnika može proveriti postoji li neko zainteresovan ko bi ovom klijentu ponudio kredit za nekretninu.

22.jpg
TikTok/mybankgermany 

Konkretno, on je zaposlen u nemačkom gradu Ulmu, 1995. je godište, prima 12 mesečnih plata u visini od po 2.300 evra, ima hrvatsko državljanstvo i nalazi se u stalnom radnom odnosu.

shutterstock-2088382471.jpg
Shutterstock 

Pored primarnog, klijent ima i drugi posao na kome mesečno zarađuje 500 evra, ali pritom otplaćuje i ratu za automobil od 275 evra na mesečnom nivou (14.000 evra je preostala cifra za otplatu vozila).

On bi želeo da podigne kredit u visini od 165.000 evra, s tim da bi na tu sumu moralo da se doda plaćanje maklera (osobe koje za račun nekog drugog posreduju pri ugovorima o kupovini ili prodaji robe) od 3,57 procenata (može i niže), iznos PDV-a od 5 procenata i notar tj. uknjiženje nekretnine od 2 procenta, što bi na kraju sumu kredita popelo na 182.442 evra.

Ipak, ovaj radnik nema svoj kapital koji bi mu poslužio kao učešće u kreditu, te je u tom slučaju teže pronaći banku koja je zainteresovana da kredit i finansira, što je i sada bio slučaj, ali je ovaj mladić imao sreće da pronađe banku u kojoj se može zaudužiti i pritom mesečno plaćati kamatnu stopu od 4,01 procenat.

Kao vrlo važna stavka na kraju je objašnjeno kako bi otplata kredita izgledala: sabrana su njegova primanja koja iznose 2.800 evra, od čega se odbijaju pomenuta rata za automobil, zatim za kredit koja bi iznosila 857 evra, a u celu sumu su uračunati troškovi života, koji u njegovom primeru iznose 1.540 evra, te se na kraju dolazi do 128 evra viška, što je po mišljenju ove banke dobra suma zbog koje ona želi da ovaj kredit i finansira.

Ovo je jedan od mnogih primera kako se i na koji način može doći do kreditnog zaduženja u Nemačkoj. Rata kredita je za uslove u Srbiji prilično visoka, ali gledajući životni standard nije za očekivati da ta cifra u Nemačkoj bude nešto niža, a da li se nekome isplati da u inostranstvu ovako dođe do svoje nekretnine procenite sami.

(Kurir.rs/TikTok/R.V.)