Slušaj vest

Retko ko može da ostvari ono što je pošlo za rukom Maji Stojanović iz Kragujevca koja je za nepunih pet godina uspela da zaradi kuću od izrade unikatnog nakita od murano stakla i poludragog kamenja.

Ova izuzetno kreativna dama odvažila se pre dvadesetak godina da uzme novac za samozapošljavanje od Nacionalne službe za zapošljavanje i ne samo da je uspela da se održi u poslu, već i da od njega stekne krov nad glavom za svoju porodicu.

- Završila sam srednju hemijsku školu, ali nisam mogla da nađem posao u struci, pa sam počela da prodajem nakit koji je pravila moja drugarica. Kada sam rodila drugo dete drugarica me je naučila da sama pravim nakit kako bih mogla sama da zarađujem od toga. Dobila sam između 1.000 i 2.000 evra za samozapošljavanje od Biroa za zapošljavanje i otvorila sam sebi umetničku radionicu. Uslov je bio da ona opstane minimum dve godine - počinje svoju priču Maja za Kurir Biznis.

IMG20241205123549.jpg
Foto: Kurir

I ne samo da se Majina radionica održala, nego je za nepunih pet godina od izrade i prodaje unikatnog nakita uspla da uštedi da kupi kuću u Kragujevcu za svoju porodicu.

- Pre 20 godina prodaja nakita je išla odlično. Živeli smo od suprugove plate, a ja sam oko 80 odsto onoga što bih zaradila od nakita odvajala sa strane. I za manje od pet godina uštedela sam dovoljno da kupim kuću od 50 metara kvadratnih. Posle smo je dograđivali i sada ima oko 100 kvadrata - kaže Maja. 

Ona ističe da je u početku pravila nakit samo od murano i tifani stakla, a da je posle sedam godina počela da se bavi i izradom nakita od poludragog kamenja.

- Izrađujem ogrlice, narukvice, minđuše i prstenje i u početku je to bila samo prodaja po firmama i izložbama nakita. Kasnije sam otvorila kiosk u tržmom centru u Kragujevcu i dva kioska na ulici. Nakit je unikatan jer dizajniram po jedan primerak. Radim i ukrasne vaze i lampe, a bavim se i restauracijom starog nameštaja. Lampe i vaze idu slabije, najbolje se prodaje nakit. Kupci su uglavnom prave dame bez obzira na godine, ali koje imaju specifičan ukus i koji znaju da prepoznaju ručni rad i materijale - priča Maja.

Maja Stojanović iz Kragujevca proizvodi unikatan nakit od murano stakla i poludragog kamenja Foto: Kurir

Materijale za svoju radionicu Maja kupuje u Nemačkoj, a cene njenog nakita, kako sama kaže, niže su nego što realno vrede.

- I murano staklo i poludrago kamnje kupujem kao sirovinu na kilogram iz jedne brazilske firme. Murano staklo kupujem u tablama, a cene su po kvadratnom metru. Cena jedne ogrlice od murano stakla kreće se od 1.500 do 2.000 dinara, narukvice su od 1.000 do 1.200, minđuše su oko 500, a prstenje 500 do 800 dinara. Nakit od poludragog kamenja je skuplji. Ogrlice koštaju od 1.500 do 3.500 dinara, narukvice od 1.000 do 2.500, minđuše su od 700 do 1.000 dinara i prstenje je od 700 do 1.500 dinara - ističe Maja.

Ona dodaje da ovaj posao više nije isplativ, je je sa dolaskom Kineza i cvetanjem sive ekonomije morala da zatvori kioske i da ceo posao svede na nivo hobija.

- Od materijala koji mi je preostao pravim nakit za stare mušterije i za poklone. Pojavim se ponegde na sajmu, ali često od prodaje ne mogu da pokrijem ni troškove za benzin i prenoćište - iskrena je Maja koja je učestvovala na 18. Međunarodnom sajmu etno hrane i pića u Beogradu.