Slušaj vest

Nisam želeo da mi neko govori šta ću da radim i hteo sam da budem sam svoj gazda, počinje priču za Kurir Biznis, dvadestjednogodišnji Mihajlo Đokić, voćar iz Male Vranjske kod Šapca, koji je izabran za najboljeg mladog poljoprivednika na konkursu 3Banke i dobitnik nagrade od 500.000 dinara.

Ovaj vredni mladić zajedno sa starijim bratom bavi se hidroponskom proizvodnjom jagoda i za šest godina došli su do 30.000 biljaka koje gaje u plastenicima na 25 ari.

- Jagode sadimo u supstratu, znači ne u zemlji i one su u saksijama na policama. Proizvodnja je automatizovana, hranimo ih uz pomoć računara koji kontroliše koliko tačno treba hraniva i vode. To je skroz kontrolisana proizvodnja - priča za Kurir Mihajlo Đokić.

20241120_114700.jpg
Slavica Čolić Mihajlo Đokić, najbolji mladi poljopriverdnik

On dodaje da su u startu uložili 1.000 evra u proizvodnju i malo po malo proširivali proizvodnju, a nameravaju da je šire i dalje.

- Počeli smo prvo da radimo u zemlji. I onda smo postepeno prešli u ovu proizvodnju. Odlučili smo se na hidroponsku proizvodnju zato što nam je lakša za rad. I nismo se pokajali. Da je lako, nije, ali nije nam toliko ni teško. I onda smo ulagali iz svojih sredstava i iz kredita banaka. I došli smo da su naša ukupna ulaganja oko 40.000 evra,a  99 odsto su subvencionisani krediti - objašnjava Đokić.

IMG-5829b5da87a0bedfaa98de4ed15fcee0-V.jpg
Privatna Arhiva Plastenik jagoda, Mala Vranjska, Šabac

Ovaj mladi voćar kaže da celokupnu proizvodnju proda na domaćem tržištu, marketima i preprodavcima na kvantaškim pijacama.

- Imamo oko 30.000 biljaka i u proseku svaka rodi oko pola kilograma. I neka prosečna cena nam je 2,40 evra po kilogramu. Pa sad ljudi mogu sami da izračunaju koliko je to prihoda i da li se to isplati. Živimo pristojno. Sve zavisi kakva je godina. Kad je dobra godina, dobro je i nama. Ali u suštini, u proseku je dobro. Mi, što kažu, radimo pod vedrim nebom. Nama jak vetar može da uništi sve te plastenike, ili mraz - ističe ovaj mladi domaćin.

20241120_145320.jpg
Privatna Arhiva Plastenik jagoda mladog poljorpivrednika Mihajla Đokića

Računica pokazuje da sa 30.000 saksija Đokići uberu 15 tona jagoda od kojih u proseku prihoduju oko 36.000 evra. Ipak da bi se do ove zarade došlo potrebno je uložiti mnogo truda, posebno u vreme berbe.

- Najzahtevnija je berba i tada i mi rano ustajemo i beremo i pakujemo sa saradnicima. Berba traje nekih dva meseca. Imamo dve berbe prolećnu i jesenju. Zalivanje i hranjenje je automatizovano i tu ne radimo ništa, osim što na svakih tri ili četiri dana pravimo hranu što traje 10 minuta - kaže Mihajlo.

20241120_145247.jpg
Privatna Arhiva Plastenik jagoda mladog poljoprivrednika Mihajla Đokića

On ima poruku za sve one koji razmišljaju da se upuste u neku poljopriverdnu proizvodnju.

- U poljoprivredi nema brzih para, to treba u startu da bude svima jasno. I uvek postoji loša i jako dobra godina. Najbitnije je da budete istrajni i da verujete u ono što radite. I da ne slušate svakog, nego da se edukujete i pratite šta se radi u svetu - poručuje ovaj mlad ali ozbiljan voćar.