Slušaj vest

Srbija je od danas zvanično ušla u SEPA sistem, tačnije u geografsko područje Jedinstvenog područja plaćanja u evrima, poznatiji i kao SEPA (Single Euro Payments Area), što predstavlja, kako je i ministar finansija saopštio, veliki korak ka boljoj integraciji sa evropskim finansijskim sistemom i rezultat Plana rasta EU za Zapadni Balkan — koji ima za cilj da ojača regionalnu saradnju. 

- Republika Srbija je zvanično postala deo geografskog područja Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), što predstavlja značajnu prekretnicu u finansijskoj i evropskoj integraciji naše zemlje. Početak praktične primene SEPA u Srbiji se očekuje u maju 2026. godine - naveo je ministar Mali u saopštenju i dodao da će naši građani efikasnije vršiti platne transakcije u evrima u zemljama koje su već članice sistema. 

- Zahvaljujući tome što postajemo deo SEPA, naši građani će mnogo efikasnije, brže i jeftinije izvršavati platne transakcije u evrima sa zemljama članicama SEPA, a to su, između ostalih, sve članice Evropske unije (EU). Ovo postignuće formalno potvrđuje usklađenost Srbije sa svim relevantnim propisima EU u oblasti platnog prometa i dodatno učvršćuje našu posvećenost evropskom putu - naveo je Mali

Šta tačno znači SEPA sistem?

SEPA ili Jedinstveno područje plaćanja u evripa predstavlja sistem koji omogućava da sve elektronske uplate i prenosi novca u evrima obavljaju pod istim uslovima, bilo da šaljete novac unutar jedne zemlje članice ili ka/iz druge članice. Sve članice Evropske unije su trenutno u ovom sistemu, kao i dodatne zemlje poput Švajcarske, Norveške a i sada i zvanično Srbije! 

Za građane Srbije su ovo srećne vesti, kako je potvrdio i Gert Jan Kopman, generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenje, jer ovo znači da će biti brži i jeftiniji transfer novca u evrima, niže bankarske nakande, veća efikasnost za firme i jedan račun — cela Evropa. 

Brži i efikasniji transfer novca u evrima

Prvi deo je možda i najvažniji jer ovo označava da ako na primer, šaljete novac iz Srbije u Nemačku (ili bilo koju drugu zemlju EU), kao i obrnuto, transakcija će se tretirati kao domaći platni promet u evrozoni, a to znači da će biti brža, jeftinija i transparentnija, prenosi Telegraf. 

Niže bankarske naknade

Naknade koje banke naplaćuju za međunarodne uplate u evrima sada moraju biti iste kao za domaće transakcije u evrima. To znači kraj visokim troškovima za devizne uplate ka inostranstvu.

Veća efikasnost za firme

Kompanije iz Srbije koje posluju sa partnerima u EU sada će lakše slati i primati uplate u evrima, uz manje birokratije i niže troškove. To povećava konkurentnost i olakšava međunarodno poslovanje.

Jedan račun – cela Evropa

Pojedinci i firme mogu sada koristiti jedan bankovni račun u evrima za plaćanja širom Evrope, bez potrebe za otvaranjem posebnih računa u stranim bankama.

shutterstock-2387815025.jpg
Novčanice od 500 evra Foto: Shutterstock

Uslovi za korišćenje SEPA sistema

Sad dolazimo do pojašnjenja — da biste koristili sistem čijeg smo deo od danas i mi, račun mora da bude u evrima, a broj računa mora biti u IBAN formatu, što većina računa u Srbiji i jeste. 

Ono što je takođe bitno istaknuti jeste da će većina banaka u Srbiji morati da podržava SEPA transakcije, što bi ovom vešću postao standard kod svih banaka. 

Da li Srbija prelazi na evro?

Ne, kratko i jasno. Srbija ne prelazi na evro i ostaje na svojoj, dinarskoj valuti, ali članstvo u SEPA sistemu omogućava lakše upravljanje transakcija u evrima — što je većini kompanija i građana u Srbiji značajno s obzirom na ekonomske veze sa EU. 

Ulazak Srbije u SEPA zonu je pozitivan signal za ekonomiju i građane – smanjuje troškove, ubrzava protok novca i približava Srbiju evropskom standardu. Ovo je još jedan korak u pravcu dublje finansijske i ekonomske integracije sa Evropskom unijom.

Kako je Kurir pisao, a prema NBS, od ukupnog platnog prometa koji obave naša privreda i građani, čak 95 do 98 odsto je domaći platni promet unutar zemlje, a ostatak sa inostranstvom. Oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene Srbija obavlja sa državama članicama EU, a gotovo 45 procenata priliva preko banaka po osnovu doznaka dolazi iz Evrope.

Srbija 41. članica SEPA

Srbija je ovim postala 41. članica SEPA, što predstavlja važan korak na njenom putu evropskih integracija.

Kao rezultat toga, svi učesnici u platnim šemama Evropskog saveta za plaćanja moći će da šalju odnosno primaju transakcije SEPA transfera odobrenja (SEPA Credit Transfer - SCT), instant transfera odobrenja (SEPA Instant Credit Transfer - SCT Inst) i direktnih zaduženja (SEPA Direct Debit - SDD) ka učesnicima odnosno od učesnika u SCT, SCT Inst i SDD platnim šemama iz Srbije kada srpske finansijske institucije pristupe navedenim šemama.

Kurir.rs