Slušaj vest

Vodeći evropski regulator (DPC) u petak je kaznio TikTok sa 530 miliona evra zbog zabrinutosti oko načina na koji štiti korisničke podatke i naložio mu da obustavi prenos podataka u Kinu ako obrada ne bude usklađena s propisima u roku od šest meseci.

Irski poverenik za zaštitu podataka (DPC) izjavio je da TikTok, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, nije uspeo da dokaže da su lični podaci korisnika iz EU, kojima zaposleni u Kini imaju pristup, zaštićeni na visokom nivou kakav predviđa zakonodavstvo EU.

Dalekosežne posledice

Platforma za kratke video-snimke nije rešila potencijalni pristup koji kineske vlasti imaju kada je reč o tim podacima, zbog kontraobaveštajnih i drugih kineskih zakona za koje je TikTok rekao da odstupaju od evropskih standarda, naveo je DPC u saopštenju.

TikTok je rekao da snažno osporava tu tvrdnju i da je koristio pravni okvir Evropske unije, takozvane standardne ugovorne klauzule, kako bi omogućio strogo kontrolisan i ograničen pristup na daljinu. Najavio je žalbu na presudu.

Takođe su naveli da odluka ne uzima u obzir bezbednosne mere uvedene 2023. godine, koje nezavisno nadziru daljinski pristup i osiguravaju da se podaci korisnika iz EU čuvaju u namenskim centrima za podatke u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.

Platforma, koja se proteklih godina naglo popularizovala među tinejdžerima širom sveta i ima 175 miliona korisnika u Evropi, dodala je da nikada nije dobila zahtev kineskih vlasti za podacima korisnika iz EU, niti ih je ikada dostavila.

"Ova odluka rizikuje postavljanje presedana sa dalekosežnim posledicama za kompanije i čitave industrije širom Evrope koje posluju na globalnom nivou“, naveo je TikTok u saopštenju.

DPC je takođe utvrdio da, iako je TikTok tokom četvorogodišnje istrage tvrdio da ne čuva podatke korisnika iz EU na serverima u Kini, prošlog meseca je otkriveno da je u februaru pronađena manja količina podataka pohranjena u Kini, koja je u međuvremenu izbrisana.

"DPC veoma ozbiljno shvata ovaj najnoviji razvoj situacije. Razmatramo koje bi dodatne regulatorne mere mogle biti opravdane“, izjavio je Grejem Dojl, zamenik poverenika DPC-a.

Ovo je drugi put da je TikTok sankcionisan od strane DPC-a. U 2023. godini kažnjen je sa 345 miliona evra zbog kršenja zakona o privatnosti u vezi s obradom ličnih podataka dece u EU.

Koncentrisani u Irskoj

Moćni irski regulator za zaštitu privatnosti, koji je vodeći regulator u EU za mnoge najveće svetske tehnološke kompanije zbog lokacije njihovih regionalnih sedišta u Irskoj, od 2018. godine kada je dobio ovlašćenja za izricanje kazni, izrekao je kazne i kompanijama poput LinkedIna (u vlasništvu Microsofta), X-a i Mete.

Prema Opštoj uredbi o zaštiti podataka u EU, koja obuhvata i članice Evropskog ekonomskog prostora, Island, Lihtenštajn i Norvešku, vodeći regulator bilo koje kompanije može izreći kazne u visini do četiri posto njenih globalnih prihoda.

Kurir Biznis/Poslovni.hr