Slušaj vest

Nekada zaštitni znak crnogorskog turizma, grad-hotel „Sveti Stefan“ verovatno će biti zatvoren peto leto zaredom, jer Vlada već mesec i po dana nije odgovorila na ponudu zakupca za delimično poravnanje i prekid arbitražnog postupka.

Zakupac hotelskog kompleksa „Sveti Stefan - Miločer“, kompanija „Adriatic Properties“ grčkog biznismena Petrosa Statisa, i partnerske kompanije „Aidway Investments Limited“ i „Amanresorts Management“ potpisale su ugovor i poslale ga Vladi na parafiranje, ali nema odgovora.

„Vijesti“ su 8. aprila poslale pitanja kabinetu premijera Milojka Spajića, kao i Ministarstvu za ekonomski razvoj na čijem je čelu Nik Đeljošaj, ali do juče nije bilo odgovora da li je bilo problema sa zaključivanjem sporazuma i detaljima tog dokumenta...

Glavno ročište pred Međunarodnim tribunalom u Londonu zakazano je za 18. maj, a već od 2. maja u britanskoj prestonici, kako objašnjava izvor „Vijesti“, okupljanje arbitara, konsultanata, stručnjaka... Izvor takođe navodi da je to rok do kog bi dve strane mogle da obaveste tribunal o mogućem zaustavljanju spora.

„Adriatic properties“ i „Aman“ su navodno spremni da otvore odmaralište, ali je neophodno da država da svom pravnom timu jasna uputstva da zatraži od pravnih zastupnika zakupca da obustave arbitražu.

Ukoliko se to ne desi, arbitražni proces se nastavlja, a to takođe znači da grad-hotel Sveti Stefan i Vila Miločer ostaju pod ključem.

Plan je bio da Vila Miločer bude otvorena 21. maja, za Dan nezavisnosti, a da Svetinja prima goste 1. jula.

Zbog ćutanja Vlade, „Aman“ još nije „otvorio“ rezervaciju za predstojeće leto.

Pozivajući se na nezvanične informacije, „Vijesti“ su ranije objavile da sporazum, koji je označen kao poverljivi dokument, predviđa otvaranje gradskog hotela Sveti Stefan i Vile Miločer ovog leta, ali i da će arbitražni postupak pred međunarodnim tribunalom u Londonu, koji je pokrenula Vlada Crne Gore protiv tri kompanije, biti stavljen na čekanje, kako bi „sukobljene strane“ mogle da pronađu kompromis.

 Do juče niko nije demantovao ovu informaciju.

Pored Vlade, odnosno Ministarstva za ekonomski razvoj, očekuje se da će sporazum potpisati i rukovodstvo kompanija u većinskom vlasništvu države „Sveti Stefan hoteli“, HTP „Miločer“ i HG „Budvanska rivijera“. Opština Budva, kao jedna od strana, takođe mora dati zeleno svetlo sporazumu, kao i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom.

Sporazum predviđa da će, ako bude potpisan, u roku od jednog dana vladine kompanije i resorno ministarstvo, kao i Statisova kompanija i njene partnerske kompanije, zajednički podneti zahtev tribunalu u Londonu za prekid arbitražnog postupka. Istovremeno, „sukobljene strane“ će iskoristiti, kako je predviđeno sporazumom, da period prekida arbitražnog postupka iskoriste za postizanje konačnog poravnanja.

Potpisivanjem, Statisova kompanija se obavezuje, izuzev ovog leta, da će Sveti Stefan i Vilu Miločer držati otvorenim najmanje osam meseci godišnje. Za ovo leto, taj period je utvrđen na najmanje pet meseci.

Planirano je da Vila Miločer bude otvorena 21. maja, za Dan nezavisnosti, a da Svetac prima goste 1. jula, nezvanično rečeno „Vijestima“

Kako je predviđeno sporazumom, Vila Miločer, SPA centar Aman u Miločerskom parku i restoran Oliv preko puta gradskog hotela moraju biti otvoreni najkasnije 45 dana od potpisivanja dokumenta. Dokumentom je predviđen rok od 75 dana za puštanje u rad Svetostefanske, Istočne i Zapadne plaže, kao i Velike Miločerske plaže ispred Vile Miločer. Rok za otvaranje Sveca je 105 dana od potpisivanja sporazuma.

Sporazum predviđa privremeno rešenje za korišćenje Kraljičine plaže, što je jedan od ključnih problema koji je doveo do zatvaranja hotelskog kompleksa leta 2021. godine, kada su meštani razvalili kapiju, nezadovoljni jer im je uskraćen pristup tom kupalištu i prolaz kroz Miločerski park.

„Adriatic Properties“ i „Aman“, kako je navodno bilo predviđeno sporazumom, smeli su da postave ograde i zatvore kapije na oba kraja pešačke staze u parku Miločerks kako bi sprečili pristup Kraljičinoj plaži, kao i stazi duž same plaže, koja bi bila rezervisana za goste. Planirano je da samo gosti hotela mogu da plivaju na Kraljičinoj plaži i šetaju parkom pored spa centra od 8 do 21 čas. Javni pristup je dozvoljen posle 21 čas.

Sporazum daje Statisovoj kompaniji mogućnost da postavi kapiju i drži je zatvorenom na pešačkom mostu koji vodi do ostrva Sveti Stefan.

Moguće je imati javni pristup Svetitelju organizovanjem turističkih tura dva puta dnevno. Lokalnom stanovništvu je dozvoljeno da obavlja verske obrede u crkvama na ostrvu.

Sporazum bi takođe trebalo da reši finansijski kolaps u kome se nalaze kompanije u većinskom vlasništvu države „Sveti Stefan hoteli“ (vlasnik grad-hotela Sveti Stefan i Vile Miločer) i HTP „Miločer“ (vlasnik bivšeg hotela Kraljičina plaža i dela parka Miločer gde se, pored novog hotela, gradi i aneks sa 66 apartmana za tržište).

Naime, pokretanjem arbitražnog postupka, Statisova kompanija već dve godine nije platila zakupninu - kvartalna rata za HTP „Miločer“ je 87 hiljada evra, a za zakup Sveca 380 hiljada evra. Obe kompanije su u dugovima i u velikim problemima.

Sporazumom je predviđeno da će „Adriatic properties“ isplaćivati šest kvartalnih rata obema kompanijama, četiri za 2023. i dve za 2024. godinu.

Međutim, iznos kompaniji „Sveti Stefan hoteli“ se smanjuje na ime pravosnažne presude koju je doneo Trgovački sud kojom je priznao odluku Arbitražnog suda u Londonu, a kojom isplaćuje 620 hiljada evra za troškove postupka...

„Vijesti“ su nedavno objavile da najuspešniji teniser u istoriji, , namerava da uloži novac u kompanije koje su tri decenije zakupljivale crnogorski biser.

Đoković je prethodno razgovarao sa Spajićem i rekao za „Vijesti“ da pokušava da pomogne kako bi se skinuo katanac sa gradskog hotela...

Kurir Biznsi/Vijesti