Slušaj vest

Evropska komisija je nedavno usvojila listu od 47 strateških projekata čiji je glavni cilj jačanje kapaciteta Evropske unije u oblasti proizvodnje, prerade i reciklaže kritičnih sirovina.

Među njima se posebno izdvajaju litijum, kobalt, mangan nikl i bor, materijali koji su od presudne važnosti za zelenu i digitalnu tranziciju.

Može li Srbija da profitira od projekta "Jadar" , za Kurir televiziju objasnio je Darko Obradović iz Centra za proučavanje globalizacije. 

- Ove brojke kažu da je počela nova zlatna groznica za strateškim sirovinama, posebno za litijumom. Projekti su dobili strateški značaj i procedura je smanjena sa 5 do 10 godina na svega 27 meseci, da se mobilišu javna i privatna sredstva da se ti rudnici što pre otvore, a od tih 47 projekata čak njih 25 je rudarskog karaktera, ne samo litijum već se rudarstvo vratilo u sve oblasti od strateške važnosti u Evropi - kaže Obradović.

On dodaje da se eksploatacijom strateških sirovina brani strateška suverenost savremenih država, jer država više nije strateški suverena ukoliko nema pristup ovim sirovinama.

- Prošlog maja je usvojen zakon o kritičnim sirovinama na nivou Evropske unije, za koji je glasalo 85 odsto europoslanika. u Srbiju je došlo troje poslanika pre sedam dana, iz levičarske grupe koja nije na vlasti, da nama blokira "Jadar". Dolaze iz Švedske u kome je iseljen čitav grad zbog rudnika. Što nisu blokirali Brisel kada je 85% poslanika podršalo taj zakon? Ne, oni dolaze kod nas da nas zakoče, da naših 17% evrospkih rezervi ostanu neiskorišćene i da tu utakmicu izgubimo.

Obradović je objasnio i da se surovina naziva kritičnom upravo zato što je nema dovoljno i nije je lako eksploatisati:

- Suština je, Srbija ima jedinstvenu prednost, sada vidimo koliko je bilo nepromišljeno i strateški loše da ne pratimo taj evropski trend po pitanju svih standarda i pristupimo što pre otvaranju tog rudnika. Svi koji imaju litijum otvaraju rudnike. Tramp je naredio Pentagonu da kopaju strateške sirovine gde god ih ima jer ih neraskidivo povezuje sa odbrambenom moći. Kinezi zaustavljaju protok strateških sirovina zbog carinskog rata, a u Srbiji misle da ako gajimo nezainteresovan odnos prema onome što imamo, profitiraćemo. Nećemo profitirati u tom slučaju, samo ćemo gubiti.

Obradović: Dok mi vodimo debatu, u Evropi se otvaraju rudnici Izvor: Kurir televizija

On kaže da je Srbija upućena na EU lance snabdevanja koji kažu da svaka sirovina mora biti ekološki bezbedna, društveno bezbedna i njome se mora dobro upravljati, kao i da bude tehnološki izvodljiva.

- Prljav litijum koji se eksploatiše na ekološki neprihvatljiv način ne može ući na evrpsko tržište. Gde će Srbija prodavati ako ne u Evropi? Vučić se izborio prilikom pregovora sa Evropljanima i Nemcima da 88% našeg litijuma bude prerađeno u Srbiji. To znači da nije pitanje samo rudnika, već kompletnog lanca vrednosti oko te investicija, fabrike baterija, automobila i katoda. Prema javno dostupnim studijama rečeno je da je ovo ekonomska operacija koja može privući 10 milijardi eura straih, direktnih investicija.

Obradović kaže da bi u ovom slučaju došlo do 22 hiljade novih radnih mesta u ovom litijumskom lancu, ali kaže da odugovlačenjem projekta gubimo mogućnost da privučemo investitore u sektoru, što nas dovodi u apsurdnu situaciju da ćemo otvoriti rudnik, a u Mađarskoj prerađivati baterije.

- Mora se brzo raditi. Ukoliko EU kaže da je moguće otvoriti rudnike za 27 meseci, neodgovorno je prema razvoju ove zemlje da odugovlačimo kada znamo da postoji bezbedna i ekološki prihvatljiva tehnologija. Poznat je način kako da se bezbedno eksploatiše, a vidimo to na primerima drugih projekata. Nema više rudarstva po pustinjama, već se tamo gde rude ima eksploatiše na bezbedan način - rekao je Obradović.

Obradović dodaje da je najtragičnije to što dok se u Srbiji vodi debata, u Evropi se otvaraju rudnici:

- Finansijska sredstva bi bila uložena u lokalnu zajednicu. Ekonomija bi se pokrenula u širem smislu te reči, a bitno je da razumemo da je bitan strateški značaj, nije bitan rudnik kao rudnik, već je to ključaonica koja je geostrateška nužnost. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 9 za korisnike SBB EON, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

"SRBIJA MOŽE DA ZADOVOLJI SKORO PETINU POTREBA EVROPE ZA LITIJUMOM" Darko Obradović tvrdi: Ovo je istorijska šansa da naša zemlja ekonomski i bezbednosno ojača Izvor: Kurir televizija