Slušaj vest

Ekonomski razvoj Srbije poslednjih godina je nezaustavljiv uprkos brojnim unutrašnjim i spoljašnjim izazovima sa kojima se suočava. Zemlja godinama ne promašuje zicere, a uspeva da ostvari pogotke i iz ne baš izglednih pozicija. Među prilikama našlo se i pitanje rudarenja litijuma u projektu Jadar, a kapitalizacija toga se već neko vreme odlaže iz različitih razloga.

Lista od 47 strateški važnih projekata na teritoriji EU, koju je izradila Evropska komisija, sada Srbiji otvara jedinstvenu razvojnu šansu. Važno je podvući činjenicu da se svi projekti sa spiska nalaze u zemljama članicama Evropske unije, ali Srbija svoju mogućnost može potražiti u sledećem krugu u kome se očekuje proširenje i na one projekte koji izlaze van granica EU.

Zajedničko svima jeste da se tiču kritičnih minerala, a litijum je svakako jedan od njih. Dodatno, nema pozvanije zemlje od Srbije da se među prvima svrsta u ovaj elitni krug, posebno zbog duge ekspetize u praktičnom i teorijskom istraživanju u oblasti litijuma. Faza u kojoj se nalazi projekat Jadar je čist dokaz toga.

Ulistavanjem među odabrane, Srbija može ostvariti različite benefite. Prevashodno, odvojen je inicijalni investicioni budžet od 22,5 milijarde evra koji će biti uložen samo u pobrojane projekte. Važno je istaći da srpskom litijumu jeste tu mesto jer se među 47 izdvojenih nalazi skoro plovina koji u svom fokusu imaju ovu strateški važnu rudu.

Nema ničega čudnog u tome, ako se zna da je litijum nezaobilazan u stvaranju nove, potpuno zelene auto-industrije. Evropljani su se oduvek ponosili svojim četvorotočkašima koji su pokoravali puteve širom sveta. Sada su, pak, počeli da posustaju, pa je sasvim opravdana pažnja koju litijum trenutno uživa. Ceo perimetar podrške koju Unija pruža odabranim projektima ide van granica novčanog, pa je tako jasno definisana zakonska procedura dobijanja dozvola. Mada kritičari smatraju da će ovo značiti slabljenje regulative, pre je situacija takva da oni projekti koji se nađu na listi odabranih imaju bankinama omeđen autoput kojim mogu da voze sve dok se pridržavaju, i dalje, strktnih pravila. Dakle, nema stranputica koje bi rudarenje kritičnih minerala odvele u pravne ćorsokake i smanjile konkurentnost EU. Uz to, lista će se redovno revidirati, pa oni projekti koji ne budu bili sprovođeni u skladu sa propisima, izgubiće institucionalnu podršku.

Stefan Sežurne, evropski komesar za razvoj i industrijsku strategiju, potvrđuje važnost ovog poduhvata:

- Na početku svih naših najvažnijih strateških lanaca snabdevanja nalaze se sirovine, a ove su ujedno neophodne za dekarbonizaciju našeg kontinenta. Evropa trenutno zavisi od trećih zemalja za mnoge sirovine koje su joj najpotrebnije. Moramo povećati sopstvenu proizvodnju, diverzifikovati spoljno snabdevanje i napraviti sopstvene izvore i rezerve.

Predstavnici industrije takođe su iskazali zadovoljstvo ovakvim nastojanjima EU. Emanuel Proensa, generalni direktor kompanije Savana koja radi na ekstrakciji litijuma kroz projekat Barozo u Portugalu, ocenio je da klasifikacija nekog projekta kao strateškog predstavlja značajan korak ka otpornijem i sigurnijem snabdevanju sirovinama koje su ključne za zelenu tranziciju Evrope, a Kit Koflan iz kompanije European Metals, kazao je da navođenje projekta Cinovec u Češkoj kao strateški važnog, predstavlja veliku prekretnicu.

Bogatstvo Srbije litijumom, osim toga što će uvećati ekonomiju države, može doprineti i mnogo boljoj geopolitičkoj poziciji. Češka i Portugal nisu mnogo veće zemlje od Srbije, ali su napravile ogroman korak napred uvrštavanjem svojih projekata na listu onih koje će EU podržavati u budućnosti. Pred Srbijom je još izazova i rada, a ako se obistine najave da će projekat Jadar naći svoje mesto u ekskluzivnom društvu izabranih, država mora biti spremna da takav ishod iskoristi za poboljšanje svih svojih pozicija.

Biznis.kurir.rs