UBRZAVA SE VELIKA TRKA U INDUSTRIJI LITIJUMA: U Kaliforniji pronađeno nalazište vredno 540 milijardi dolara
Proizvodni pogoni se otvaraju širom sveta, a u novoj geopolitici litijuma, oni predstavljaju snažne punktove za dalje napredovanje ka odživoj budućnosti.
Najnovije istraživanje pokazalo je da se jezero Salton, najveće u Kaliforniji, nalazi iznad enormnog rudnog bogatstva. Stručnjaci procenjuju da je reč o nalazištu vrednom više od 540 milijardi dolara. Tih 18 miliona tona litijuma mogu da budu prevaga koja će Americi doneti primat u novoj globalnoj trci za „belim zlatom“.
Izvesno da je ova vest obradovala Donalda Trampa koji je pre nešto više od nedelju dana potpisao još jednu izvršnu uredbu referisanu na povećanje američke proizvodnje kritičnih minerala. Trampova administracija je to svrstala u nacionalne interese najvišeg prioriteta,
pogotovo zato što se Amerika oslanja na „proizvodnju kritičnih minerala neprijateljskih stranih sila“, kako stoji u parafiranom tekstu.
U tom kontekstu se sklapaju partnerstva na državnom i korporacijskom nivou. Planovi Amerike su jasni i iz sporazuma koji je sklopljen sa Ukrajinom, a tiče se pristupa njihovim nalazištima kritičnih minerala. To što je rudarenje litijuma u projektu Dobra u prvom planu, samo je
posledica ogromnog značaja ove rude u globalnoj energetskoj tranziciji. Čitava industrija zelene mobilnosti počiva na litijumu, zato titani autoindustrije teže da ojačaju lance snabdevanja koji će obuhvatiti sve od iskopavanja do baterije za električno vozilo kao finalnog proizvoda.
Zelena transformacija počiva na snazi savezništva između država i korporacija, jer samo tako je moguće svet uvesti u novu fazu smanjenja ugljeničnog otiska. Državni podsticaji novoj industriji su česti baš iz tog razloga. Kompanije, međutim, dobrim delom preduzimaju i samostalne inicijative, a baš to se vidi iz primera gigafabrika baterija za električna vozila, kako bi se ogovorilo na povećanje potražnje.
Proizvodni pogoni se otvaraju širom sveta, a u novoj geopolitici litijuma, oni predstavljaju snažne punktove za dalje napredovanje ka odživoj budućnosti. Za takve fabrike je poželjno da budu što bliže osnovnim sirovinama, u ovom slučaju nalazištima litijuma. S te strane, moguće je povezati da se gigafabrike otvaraju na onim mestima blizu kojih postoje projekti litijuma. Takav je slučaj sa kineskom kompanijom CALB koja u Portugalu planira početak proizvodnje litijum-jonskih baterija, a ceo projekat, sam po sebi, vredan je više od 2 milijarde evra.
Ako se napravi poređenje u slučaju novog nalazišta u Kaliforniji, jasno je da će ono privući i proizvođače baterija koji mogu generisati još desetine milijardi evra kapitala. Automobilske kompanije treći su stupanj multiplikacije osnovne litijumske vrednosti, bez dodatnog novca, koji se takođe može meriti milijardama, od strane sekundarno povezane industrije.
Srbija sa svojim litijumom iz projekta Jadar, prolazeći kroz sve ove filtere, može sebi da osigura mesto blizu čela stola na kojem će se razgovarati o novoj energetskoj geopolitici sveta. Amerikanci znaju da su kritični minerali pitanje nacionalne sigurnosti, a Evropljani su ustanovili da ne smeju da zavise od stranog litijuma kao od ruske nafte.
Daljim razvojem rudarenja litijuma, ne samo da će Srbija prići bliže svim zainteresovanim velikim silama, već će privući i velike proizođače automobila i baterija. Na osnovnu vrednost samog projekta Jadar, povezana industrija može doneti još više milijardi kapitalnih investicija, što bi zemlju približilo svetskim standardima.
Odluka Evropske komisije o strateški važnim projektima samo na teritoriji EU znači i podršku koja će im se pružiti. Proglašeno je 47, od kojih se 22 odnose na litijum, a očekuje se izbor projekata koji se nalaze van granica EU, a kojima će se pridati jednaka važnost. Srbija od davnina rudari zlato i bakar, a litijum je sledeći korak koji državi može doneti veći prosperitet, ali i prestiž u svetu.
Biznis.kurir.rs
OVAJ PROIZVOD BIVŠE JUGE BIO JE SVETSKI HIT! Poredili ga sa ''lamborginijem'', a zbog 1 greške ostali bez miliona!