NEMCI SMANJUJU ZAVISNOST OD STRANIH SIROVINA: Stiže institucionalna podrška litijumskim projektima
Vlada Saksonije pre nekoliko dana pružila je snažnu podršku projektu iskopavanja litijuma prepoznajući ga kao „projekat od izvanrednog značaja“.
Time je kompanija koja radi na realizovanju rudnika litijuma, Zinvald litijum, dobila snažan vetar u leđa da dalje nastavi sa svojim naporima.
Dirk Panter, saksonski ministar ekonomije, rada, energije i klimatskih pitanja, ocenio je da rudnik igra ključnu ulogu u smanjenju nemačke i evropske zavisnosti od stranih sirovina, naročito litijuma nezaobilaznog u proizvodnji baterija za električna vozila i skladištenju obnovljive energije. Panter ističe da je projekat Zinvald vitalan za industrijsku transformaciju, inovaciju, kao i kompetitivnost Saksonije u vremenima koja dolaze.
Ovakav državni iskorak još je značajniji u svetlu najnovijih istraživanja objavljenih u nemačkom naučnom časopisu Primenjena hemija. Kineski naučnici razvili su postupak u kojem se reciklažom ponovo uspešno koristi 99,99% litijuma prethodno upotrebljenog u bateriji električnog vozila. Kroz proces nazvan „neutralno čišćenje“, oni su uspeli da elimnišu opasne hemikalije, povećaju bezbednost i smanje štetni uticaj na životnu sredinu, a u laboratorijskim uslovima je bilo potrebno samo 15 minuta za odvajanje željenih materijala. Upotreba litijuma u baterijama tako se ispostavlja nezaobilaznom, pa će u svakom povećanju obima proizvodnje ova ruda značiti i generisanje novih vrednosti.
Hajden Berstou, direktor istraživanja u australijskom investicionom fondu Argonaut, smatra da se tržište litijuma još uvek razvija i da će novo povećanja cena veoma brzo ponovo doći. Tako su po objavljivanju državne podrške akcije kompanije Zinvald skočile za više od 12% na londonskoj berzi. Generalni direktor kompanije, Anton du Plezis, iskazao je zadovoljstvo zvaničnim prepoznavanjem projekta kao veoma važnog u obezbeđivanju održivog snabdevanja litijumom u Nemačkoj i Evropi.
Ostaje nejasno zašto se taj projekat nije uvrstio na listu koju je nedavno objavila Evropska komisija, naročito jer je češki litijumski projekat Cinovec tamo našao svoje mesto, a udaljen je od Zinvalda tek desetak kilometara. Ako ovde ima i nekih evropskih kalkulacija ili posledica konkurentskog lobiranja, situacija sa srpskim projektom Jadar prilično je očigledna. Projekat se nije našao na spisku strateški važnih lokacija, zato što su se ocenjivali samo oni koji se nalaze na teritoriji Evropske unije. O litijumu iz Jadra će se odlučivati u sledećoj fazi, a postoje opravdani razlozi za optimizam.
Srbija prednjači u svojoj ekspertizi u oblasti litijuma. Istraživanja i ispitivanja terena na kome je planiran rudnik litijuma su u poodmakloj fazi, a sve ide u prilog tome da će u budućnosti bolju poziciju na međunarodnoj sceni imati oni akteri koji su bogati strateškim sirovinama. Dodatno, litijum privlači investicije iz povezanih industrija, pa Srbija ima odličnu priliku da postane regionalni centar nove zelene industrije zavisne od litijuma kao nosećeg elementa u skladištenju obnovljive energije.
Vlasti Saksonije se nisu pokolebale i sigurni su u veličinu i važnost projekta Zinvald, pa su najavili da će uskoro tražiti zvanično prepoznavanje Berlina. Sa druge strane, Srbija se bori sa unutrašnjim izazovima. Najavljeno je da će Evropska komisija u sledećoj fazi prepoznati Jadar kao strateški bitan projekat za energetsku samostalnost Evrope u budućnosti, ali na Srbiji je da reši svoje nedoumice kako ne bi propustila voz na koji su se do sada ukrcale sve velike svetske sile.
Biznis.kurir.rs
POSKUPELE SVE VRSTE GORIVA! Nove cene stupile na snagu u ponoć!