Slušaj vest

Više od 2.000 srebrnih kovanica, poznatih kao denari, bili su u oštećenoj keramičkoj posudi. Naučnici su otkriće nazvali “jednim od najznačajnijih u poslednih 10 godina”.

Identitet ostaje misterija

– Verovatno su ostavljeni u šumi, u prvoj četvrtini 12. veka, kada je postojala politička nestabilnost u zemlji. Tada su članovi kraljevske dinastije Pšemislovići vodili međusobne sporove, u želji da se domognu prestola u Pragu – kazao je arheolog Filip Velimski.

Vlasnik je sakrio novčiće u keramičku posudu, ali ih nikada nije pokupio. Njegov identitet ostaje nepoznat, a naučnici ističu da nije mogao biti bilo ko.

– Nažalost, nedostaju nam podaci u kupovnoj moći na prelazu iz 11. u 12. vek. Ipak, nađena količina novčića imala je ogromnu vrednost u ono vreme i bila nezamisliva za običnu osobu. Možemo je uporediti sa osvajanjem miliona na lutriji – dodao je Velimski.

Plate vojnika ili ratni plen?

Oblast oko grada Kutna Hora je poznat po drevnim bitkama, a različite vojske su u prošlosti tuda marširale.

Stručnjaci veruju da su novčići najverovatnije bili namenjeni za isplatu vojnika, ili su bili vrsta “ratnog plena”.

Prve analize pokazuju da su izrađeni na nekoliko lokacija širom današnje Srednje Češke. Naučnici su otkrili leguru srebra, koja je uključivala bakar, olovo i druge metale u tragovima.

Iako verovatno nikada neće saznati njihovu pravu namenu ili poreklo, stručnjaci su odlučni da otkriju što više detalja. Kolekcija će nakon analiza i restauracije biti izložena kao ilustracija istorije Češke iz 12. veka.

BiznisKurir/Popular Mechanics/Telegraf