Slušaj vest

Ovaj potez je privremeno rešenje dok Apple pokušava da dobije izuzeće od novih nameta - nešto što je direktor kompanije Tim Kuk uspeo da postigne tokom Trampovog prvog mandata.

Informaciju je prvi objavio Wall Street Journal.

Carine iz Kine 54%, iz Indije 26% – Apple traži alternativu

Nove Trampove carine podrazumevaju namet od čak 54% na kinesku robu, dok je stopa za uvoz iz Indije znatno niža — 26%.

Analitičari procenjuju da bi carine iz Kine mogle povećati cenu proizvodnje iPhone 16 Pro modela za 300 dolara, koji Apple već sada košta oko 550 dolara po jedinici.

Apple planira da u Indiji proizvede 25 miliona iPhone-a u 2025.

Apple planira da ove godine proizvede 25 miliona iPhone uređaja u Indiji, od kojih je 10 miliona prvobitno bilo namenjeno za lokalno tržište. Preusmeravanje tih količina moglo bi da pokrije oko polovine američke potražnje, prema podacima Bank of America.

Kompanija širi proizvodne kapacitete u Indiji još od 2017. godine - ne samo da bi izbegla carine, već i da bi smanjila zavisnost od Kine i iskoristila rastuće tržište pametnih telefona u Indiji.

Većina iPhone-a i dalje se sklapa u Kini – troškovi proizvodnje u SAD-u su previsoki

Uprkos rastućim investicijama u Indiju i manjoj proizvodnji u SAD-u, većina iPhone uređaja i dalje se sklapa u Kini, gde Apple ima duboko ukorenjen lanac snabdevanja.

Stručnjaci za Wall Street Journal objašnjavaju da će trošak izrade iPhone 16 modela sa 256 GB memorije porasti sa oko 580 na čak 850 dolara zbog novih carina.

Tim Kuk navodno pregovara direktno sa Donaldom Trampom o mogućim ustupcima za Apple-ove proizvode. U međuvremenu, kompanija povećava uvoz iPhone-a iz Indije, jer su tamošnje carine znatno povoljnije.

Trampove carine uzdrmale Apple: Akcije pale 20% u tri dana

Akcije Apple-a pale su za 20% u samo tri dana - što je najgori pad za ovu kompaniju u poslednjih skoro 25 godina. Investitori strahuju od posledica eskalacije trgovinskog rata.

Predsednik Tramp tvrdi da će carine podstaći domaću proizvodnju, povećanjem cene stranih proizvoda. Međutim, eksperti upozoravaju da Apple i dalje mora da uvozi sirovine potrebne za proizvodnju svojih uređaja, što čini proizvodnju u SAD-u neisplativom.

Premeštanje kompletne proizvodnje iPhone-a u SAD bilo bi "ogroman, kolosalan poduhvat“, rekao je Barton Kroket, viši istraživač brokerske kuće Rosenblatt Securities, za Wall Street Journal.

"Nije izvesno da bi se u SAD-u mogao proizvesti pametni telefon po konkurentnoj ceni“, dodao je.

Trenutni trošak sklapanja jednog iPhone-a u Kini je oko 30 dolara, ali bi u SAD-u taj trošak bio i do deset puta veći, ocenjuje analitičar Lam.

Kurir Biznis/Blic.rs