SVAKI OSMI DINAR KOJI SRBIJA ZARADI DOLAZI IZ OVOG SEKTORA! Globalna dešavanja muče i naše firme, pre svega nedostatak kadra i novca
U Srbiji trenutno posluje preko 800 startap kompanija, skoro 25 odsto ima vrednost preko milion evra
Svaki osmi dinar koji privreda Srbije stvori dolazi iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, pokazuje statistika.
Izvoz proizvoda i usluga u prvih 10 meseci iznosio je 3,3 milijarde evra, što je rast od 20 odsto u odnosu na prošlu godinu. Ipak, domaće tržište nije imuno na globalna dešavanja – muče ih, pre svega, nedostatak kadra i izvori finansiranja.
Uz malinu iz Arilja i rudu iz Bora, domaći IT sektor postao je još jedan simbol izvoza srpske privrede.
Jedan domaći startap našao se ove godine i na prestižnoj Dilojtovoj listi 20 najbrže rastućih IT firmi u Evropi. Bave se razvojem softvera koji automatizuje prodajne procese. Kažu da jesu izuzetak, ali da potvrđuju pravilo kako srpski preduzetnici imaju dobre ideje.
"Po mom sudu ono što pravi razliku je sistemsko gajenje preduzetništva", kaže Ognjen Lukić iz kompanije "Softek solušns".
Lukić objašnjava da je prema istraživanju "StartapGenoma" prosečan osnivač srpskog startapa čak tri godine mlađi u odnosu na evropski prosek.
"Ja ovaj podatak tumačim tako da imamo izuzetno veliki potencijal da animiramo one društvene grupe koje mogu značajno da doprinesu daljem razvoju kako bi postali konkurentniji na svetskom tržištu", ističe Lukić.
U Srbiji trenutno posluje preko 800 startap kompanija, skoro 25 odsto ima vrednost preko milion evra.
Najveći izazova za startape su pristup finansiranju, pridobijanje kupaca i zapošljavanje školovanog kadra, posebno u sektoru prodaje.
Izvoz IKT sektora je preko tri puta vredniji od domaćeg tržišta jer našom IT industrijom izrazito dominiraju strane kompanije. Najveći deo izvoza nije u našem vlasništvu.
Stručnjaci kažu da je budućnost industrije u sopstvenim idejama. Direktor fonda "TS Ventures" Davor Sakač savetuje svim kompanija u Srbiji da daju šansu startapima.
"Oni će vam pomoći kako da tranformišete svoje postojeće biznise i da postanete konkurentni. To rade sve kompanije sveta", poručuje Sakač.
Staru poslovicu da "ko se mača uhvati od mača i pogine" potvrđuju i programeri, koji su učestvovali u stvaranju veštačke inteligencija, a sada su prvi na udaru.
Već sada, 40 odsto koda programerima može napisati veštačka inteligencija.
Direktor Srpske IT asocijacije Marko Vučetić navodi da Vlada mora da obrati pažnju na aj-ti kompanije i da sarađuje da bismo imali rast.
"Moramo da obratimo pažnju više zašto smo imali 61 odsto otkaza u kompanijama i da pristupimo aktivno tom podatku i mislim da ćemo nastaviti da rastemo", ističe Vučetić.
Na pitanje da li su programeri i dalje tražena roba, odgovara da "apsolutno jesu".
Iako je IT sektor i dalje nosilac rasta domaće privrede, podaci pokazuju da se mnoge kompanije bore da zadrže kvalitetne talente i da su pogođene ekonomskim nestabilnostima zbog globalnih dešavanja.
Kurir Biznis/ RT.rs
REGISTROVAN, URAĐEN VELIKI SERVIS, BEZ IKAKVIH ULAGANJA: Čovek prodaje audi A6 2013. godište za svega 7.650 € - Ljudi ostali u šoku!