Kako se dijagnostikuje rak jajnika: Onkolog otkriva rane simptome i metode potvrde bolesti
Rak grlića materice može se otkriti Papa testom. Rak dojke može se otkriti mamografijom i kliničkim pregledima dojki. Međutim, rak jajnika nema rutinski skrining pregled koji bi ga otkrio u najranijim fazama.
Dakle, kako se obično dijagnostikuje rak jajnika? I da li postoji nešto što možete učiniti da ga sprečite, odgovara dr Trevisa Sims, ginekolog-onkolog.
Kako se obično dijagnostikuje rak jajnika?
Biopsija tkiva je jedina stvar koja može definitivno potvrditi dijagnozu raka jajnika. Ali početna dijagnoza raka jajnika se često postavlja na osnovu simptoma kao što su nadimanje, umor, gubitak težine, bol u karlici i brz osećaj sitosti.
Nažalost, do trenutka kada većina pacijenata sa rakom jajnika poseti lekara, 70% do 80% je već ustadijum III ili IV. To je zato što su simptomi raka jajnika toliko nejasni i pacijentkinje ih često doživljavaju mesecima pre nego što potraže pomoć.
Da li postoje neki skrining testovi za rak jajnika?
Ne, još uvek nemamo standardni skrining test za rak jajnika kao što ga imamo za druge vrste raka.
Ako vidite krv u stolici, možete uraditi kolonoskopiju da biste proverili da li postoji kolorektalni karcinom. Ako imate abnormalno vaginalno krvarenje, možete uraditi Papa test da biste potražili rak grlića materice. Ako napipate kvržicu u dojci, možete uraditi mamografiju da biste isključili rak dojke.
Takođe bi trebalo redovno da radite ove skrining testove, čak i ako nemate simptome, kao deo vaše rutinske nege. Međutim, trenutno ne postoji skrining test za otkrivanje raka jajnika u ranoj fazi.
Šta je sa tumorskim markerima poput CA-125? Zar povišeni nivoi CA-125 nisu znak raka jajnika?
- Mogu biti, ali i dalje ne bih nazvala CA-125 skrining testom, per se, jer nije pokazano da rutinski CA-125 otkriva rak jajnika rano. Doživotni rizik od razvoja raka jajnika u opštoj populaciji je 1,4%. Ali kod žena koje nose genetsku mutaciju BRCA2 , taj rizik raste između 25% i 30%. Mutacija BRCA1 ga još više povećava, između 45% i 50%. Dakle, za žene sa visokim rizikom zbog BRCA mutacije, drugih genetskih mutacija ili drugih faktora, preporučujemo ultrazvuk karlice dva puta godišnje i CA-125 test sa godišnjim karličnim pregledom kao deo njihove procene.
Ako tumorski markeri ne mogu rano otkriti rak jajnika, šta mogu da urade?
Tumorski biomarkeri poput CA-125 i HE4, ili algoritmi poput ROMA (algoritam za procenu rizika od maligniteta jajnika), mogu biti veoma korisni u proceni rizika od raka jajnika kod osobe koja se leči zbog karlične ili jajničke mase.
Ako neko dođe sa karličnom masom, na primer, povišen nivo CA-125 me čini sumnjivijom da bi to mogao biti rak jajnika. S druge strane, ako imaju normalne nivoe CA-125 i HE4 i nizak ROMA skor, karlična masa može biti benigna.
Kad god su nivoi tumorskih markera povišeni, to nas čini sumnjivijim da bi karlična masa mogla biti rak jajnika. Tumorski markeri mogu i dalje biti povišeni, čak i ako neko nema rak jajnika. Dakle, ne možemo postaviti dijagnozu raka jajnika isključivo na osnovu toga.
Imajte na umu da je sam rak jajnika po svojoj prirodi redak. U Sjedinjenim Državama se svake godine dijagnostikuje samo oko 21.000 slučajeva. I za većinu karličnih masa se ispostavi da nije rak.
U Srbiji svakog dana tri žene obole, a jedna umre od raka jajnika. Godišnje oboli oko 800 žena, dok rak jajnika odnese više od 450 života.
Da li je postignut napredak u dijagnostici ili skriningu raka jajnika?
Trenutni najveći razvoj događaja mogao bi biti povezan sa jajovodima, a ne sa samim jajnicima. Sve više podataka ukazuje na to da bi serozni rak jajnika visokog stepena, najčešći tip raka jajnika, mogao da nastane u jajovodima.
Dakle, u poslednje vreme je bilo mnogo diskusija o tome da li bi sve žene - sa visokim rizikom ili ne - trebalo da razmotre uklanjanje jajovoda tokom bilo koje vrste karlične operacije, pod pretpostavkom da su završile sa rađanjem.
Obično preporučujemo ovu proceduru — koja se naziva salpingektomija — kod pacijenata sa visokim rizikom. Sada se pokreće diskusija o tome da li je vredno razmotriti salpingektomiju tokom drugih, potpuno nepovezanih abdominalnih/karličnih operacija, kao što su apendektomije.
Salpingektomija je operacija relativno niskog rizika. Dakle, ako možemo da sprečimo rak jajnika ili smanjimo njegovu učestalost tako što ćemo ga napadnuti u samom izvoru, razmišlja se, zašto ne bismo iskoristili priliku?
Šta je najvažnija stvar koju želite da ljudi znaju o raku jajnika?
Ako imate simptome raka jajnika - kao što su umor, nadimanje, bol u stomaku ili brz osećaj sitosti - koji se često javljaju tri nedelje ili duže, obratite se svom lekaru.
Moglo bi se ispostaviti da ništa nije od toga. Ali bolje sprečiti nego lečiti. Rak jajnika je redak, ali ne želimo da ga propustimo. Pošto još nemamo skrining test, poznavanje svog tela i biti svoj zagovornik je i dalje najbolji način za otkrivanje raka jajnika.
Mdanderson.org/Zdravlje.Kurir.rs
"IMATE RAK JAJNIKA" Selena sa 24 godine čula strašnu dijagnozu! "Prvi simptom bio je bol u bešici i to samo ujutru"
POMERA SE STAROSNA GRANICA ZA ODLAZAK U PENZIJU! Radiće se tri godine duže! Da li Srbiju čeka ovaj scenario?