KO GOD ODE U PENZIJU, PRVO PITA MOŽE LI OPET DA RADI: Svima se isplati! Gazde ih plaćaju manje nego ostale, a oni dodatno zarade
Mala penzija, solidno zdravlje, višak slobodnog vremena glavni su razlozi što sve veći broj penzionera radi i u poznim godinama. Doduše, među zaposlenim penzionerima ima dosta i onih "mladih" koji su zbog beneficiranog radnog staža sa pedeset i kusur godina završili profesionalnu karijeru, pa su se više iz dosade nego zbog lošeg finansijskog stanja opredelili da i dalje idu na posao.
Posebnu kategoriju penzionera koji rade čine oni "nezamenljivi", uglavnom visokoobrazovani, inženjeri svih struka, lekari specijalisti, stomatolozi, vrhunski kuvari i slično čije su usluge poslodavcima neophodne zbog velikog znanja i iskustva koje poseduju.
Među aktivnim penzionerima ima dosta i penzionisanih vojnih i policijskih službenika koji se zbog znanja i mogućnosti nošenja oružja najčešće zapošljavaju na poslovima obezbeđenja.
Ima i onih starijih sugrađana koji iako krhkog zdravlja pokušavaju da dopune rupe u kućnom budžetu tako što rade lakše poslove u marketima, prodaju sladoled, čuvaju decu, štrikaju odeću i heklaju miljea pa prodaju po pijacama i na tome ućare neki dinar.
Nadežda Satarić iz Udruženje građana "Snaga prijateljstva" - Amity ističe da ne mali broj penzionera radi i nakon odlaska u penziju i to po različitim osnovama i ugovorima.
- Neki rade u istoj firmi iz koje su se penzionisali, jer nema mladih radnika. To je slučaj sa vozačima u Beogradu, u građevinskim firmama, kao i zdravstvenim ustanovama, mada većina penzionisanih zdravstvenih radnika ide da radi u privatnim klinikama. Oni imaju privremene ili povremene ugovore, autorske ugovore, dok vozači rade na neodređeno. Neki rade volonterski preko Crvenog krsta, pomažu drugima u kući. Kod nas dolaze u Udruženje i rangažovani su u radionicama sa dementnim osobama - kaže Satarićeva.
Prema njenim rečima penzioneri rade dodatno jer su im penzije male pa im svaki dinar dobro dođe da poprave materijalnu stituaciju u porodici.
- Kad odu u penziju bitno im se naruši materijalni položaj, jer je prosečna penzija manja od polovine prosečne plate. Drugi traže posao zato što vole svoju profesiju i ne žele da besposliče nego žele da budu u kontaktu sa ljudima iz svoje struke i sa novim saznanjima, idu na kongrese. Treći rade da bi popunili svoje slobodno vreme jer nemaju hobi, pa idu da rade da ne bi sedeli ispred televizora - objašnjava Nadežda Satarić.
Koliko je tačno penzionera angažovano ne postoje precizni podaci, naročito što veliki broj njih radi bez ugovora o radu.
- Pominje se cifra od oko 40.000 penzionera kojima se uplaćuju doprinosi, ali ima i dosta onih koji prodaju po pijacama, a oni se nigde ne vode. Ima starijih penzionerki koje rade na frižiderima za sladoled jer mladi neće da prihvate taj posao jer nije dobro plaćen, a starijima dobro dođe koliko god da zarade.
Penzioneri su zaposleni u trgovinama na pakovanju, proveravaju da li je istekao rok trajanja,lepe zujalice ili neke lakše fizičke poslove. Veoma je različita lepeza poslova koji im donose i materijalnu i psihološku dobrobit - ističe Satarićeva.
Da su dobro držeći penzioneri, penzionisani vojni i policijski službenici i te kako aktivni za Kurir potrvrđuje Saša Savković, vlasnik "Sigurnosne agencije Beograd".
- Kod nas rade penzionisana vojna lica od običnih vojnika do pukovnika. Oni koji su u vojsci imali neke bolje pozicije rade kao kontrolori radnika, isto ako i pilicijski penzioneri. Ostali su angažovani na čuvanju objekata, škola, hotela. To su ljudi od 55 godina pa naviše. Njihovi motivi da rade su višak vremena i novac. Oni koji imaju manja primanja na taj način popunjavaju svoj budžet - kaže Savković.
Bonus video:
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija