Slušaj vest

Kompanija WMG (Wireless Media Group), lider u oblasti digitalne i medijske transformacije u Srbiji i regionu, organizovala je konferenciju „Snaga promene – Energetska tranzicija za konkurentnu Srbiju“ u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i EEN mreže, a u okviru višegodišnjeg serijala konferencija „Re-set Summita“. Uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike, Elektroprivrede Srbije a.d i Programa Ujedninjenih nacija za razvoj (UNDP), projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, konferencija je okupila brojne predstavnike javnog i privatnog sektora, eksperte, investitore i predstavnike međunarodnih organizacija s ciljem razmene znanja i osnaživanja saradnje na polju energetske tranzicije i dekarbonizacije.

Konferenciju je otvorila Ruža Veljović, direktorka korporativnih komunikacija i marketinga kompanije WMG, i tom prilikom istakla – „Kompanija WMG posebnu pažnju posvećuje održivosti u svakom segmentu našeg poslovanja. Nadamo se da će današnji dijalog koji pokrećemo dati smernice ka održivoj energetskoj tranziciji Srbije“.

Pomoćnica ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima, Jovana Joksimović navela je da su, podstaknuti ranijim pohvalama za reformske rezultate u energetici, nastavili s predanim radom na modernizaciji sektora i unapređenju sigurnosti snabdevanja. “Naše aktivnosti u procesu energetske tranzicije odvijaju se kroz unapređenje regulatornog okvira i kroz investicije u energetsku infrastrukturu. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici usvojenim u novembru 2024, u domaće zakonodavstvo prenose se odredbe Paketa za čistu energiju u oblasti električne energije. U narednih mesec dana trebalo bi da bude usvojeno još pet akata iz paketa električne energije, čime bi Republika Srbija ispunila preduslove za sprovođenje spajanje tržišta električne energije sa susednim državama u EU i Energetskoj zajednici. I u ovogodišnjem izveštaju Energetske zajednice Srbija je potvrdila vodeću poziciju u regionu kad je reč o reformama u energetskom sektoru“, istakla je Joksimović.

prvi panel.jpeg
Foto: Marko Karovic

Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, publikacije i internacionalnizaciju Privredne komore Srbije, istakao je da energetska tranzicija nije uslovljena samo klimatskim promenama, već je ona i pitanje stanovništva, prirede i države. “Kada govorimo o privredi, odnosno pitanju konkurentnosti, postoje dva sistema, od kojih je prvi cenovna konkurentnost, gde su u prednosti zemlje koje imaju veliku populaciju. Drugi je tehnološka prednost gde su zemlje usmerile izvoz na velika tržišta, poput SAD, Kine itd. Potrebno je da se Srbija pozicionira između ta dva ekstrema. Želimo kroz ove panele da dobijemo određene smernice zasnovane na činjenicama da bismo bili u korak sa zelenom agendom koju je propisala EU”, naglasio je Stanić.

U prvom panelu pod nazivom “Implementacija Strategije razvoja energetike i budućnosti investicija u vreme zelene tranzicije” učestvovali su Radovan Stanić, pomoćnik generalnog direktora Elektroprivreda Srbije, Rade Mrdak, savetnik ministra rudarstva i energetike za oblast obnovljiih izvora energije, Miloš Colić, generalni direktor New Energy Solutions i Danijel Isailović, generalna direktorka OIE Srbija.

Učesnici su diskutovali o ciljevima Strategije razvoja energetike do 2050. godine, uticaju regulative na obnovljive izvore energije i potrebi za ubrzanom dekarbonizacijom. Istaknut je značaj stabilnog snabdevanja, strateških investicija, uloge termo sektora i regionalne saradnje, dok je poseban akcenat stavljen na potrebu za dugoročnim planiranjem i unapređenjem investicionog ambijenta. Pomoćnik generalnog direktora EPS-a Radovan Stanić naveo je da je EPS poznat kao najveća energetska kompanija na prostoru regiona, ne samo u Srbiji. - Pored promene portfolija, glavni model je potpuna stabilnost snabdevanja, da obezbedimo dovoljnu količinu energije za srpsku privredu.

Panel 3.jpeg
Foto: Marko Karovic

 Ono što je najvažnije, idemo ka zelenoj energiji. Ne bežimo ni od ekologije, EPS je mnogo uložio u to. Ipak, ono što je najbitnije jeste da se EPS bavi strateškim projektima, kao što je Bistrica. EPS je krenuo i u određene procese proučavanja vodonika u energetici.

Šta integracija Srbije u evropsko tržište elektične energije donosi tržišnim učesnicima, ali i koji su to regionalni OIE, postoji li mogućnost združenih projektata, i da li je vodonik emergent budućnosti, bile su samo neke od tema o kojima se diskutovalo na drugom panelu “Regionalna saradnja i diversifikacija izvora energije”, koji je moderirala Jasmina Radovanović, savetnica za imovinu, energetiku i investicije NALED. Učesnici, među kojima su Aleksandar Latinović, šef službe sistema za sistemske usluge Elektroprivreda Srbije, Miloš Mladenović, izvršni direktor SEEPEX-a, Srdan Srdanović, direktor sektora Smart infrastrukture Siemens Srbija i Bojan Đordan, izvršni rukovodilac FC Proizvodnja, Elektroprivreda Crne Gore AD, diskutovali su o integraciji Srbije u evropsko tržište električne energije, regionalnim obnovljivim izvorima energije, potencijalu za zajedničke projekte i ulozi vodonika u budućnosti. Oni su istakli značaj fleksibilne potrošnje, razvoja sistemskih usluga, uloge SEEPEX-a u spajanju tržišta, kao i potrebe za jačanjem regionalne saradnje i infrastrukturnim unapređenjima, a posebno je naglašena važnost stimuliranja tržišta kroz cene i uključivanje industrije u energetsku tranziciju.

Treći i poslednji panel “Put do podrške: Kako do sredstava za energetsku efikasnost i zelenu tranziciju” bio je prilika da se razgovara o konkretnim izvorima finansiranja zelene tranzicije – projektima EEN-a, kreditnoj liniji EBRD-a GEFF i novom pozivu bankama i firmama za zajednička ulaganja, uz praktični primer kompanija koje su već prošle ceo proces. U panelu su učestvovali Jovana Radlović, rukovodilac Centra za EU integracije PKS i koordinatorka Evropske mreže preduzetništva, Nemanja Subotić, vlasnik kompanije SmartFireBlock, Petar Nikolić, zamenik projektnog koordinatora EBRD, GEFF projekta za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Crnu Goru, Smiljka Živanović, projektna menadžerka Programa Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP, a panel je moderirala Branka Marinković, rukovodilac finansijske analize investicionih projekata Razvojne agencije Srbije.

UNDP je ovom prilikom pozvao banke, lizing kuće i javne i private kompanije da zajedno ulažu u profitabilne projekte koji doprinose zelenoj tranziciji, naglasivši da je poziv otvoren u okviru inicijative “EU za Zelenu agendu u Srbiji”. - „Otvoren je javni poziv za preduzeća registrovana u Srbiji – javna i privatna – koja imaju inovativne zelene projekte. Podržavaju se projekti koji kombinuju sopstvena sredstva, sredstva EU inicijative za Zelenu agendu i komercijalne kredite, uključujući solarne investicije i projekte koji zahtevaju energetske preglede. UNDP će pružiti podršku u pripremi dokumentacije, a moguće je i finansijsko učešće. Drugi poziv je upućen bankama i lizing kućama koje žele da sufinansiraju ovakve projekte, uz selekciju isplativih investicija od strane UNDP-a. Rok za prijavu je 6. jun 2025”, izjavila je Smiljka Živanović, projektni menadžer UNDP-a. Ovaj poziv je otvoren u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji".

MKC_8794.jpeg
Foto: Marko Karovic

Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije, sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna sredstva koje su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Radionicu “Kako do isplative solarne investicije” održao je Filip Stojović, inženjer za izgradnju solarnih elektrana kompanije MT-Komex, koji je kroz praktične kalkulacije i studije slučaja pokazao kako kompanije i domaćinstva mogu da projektuju povraćaj, odaberu optimalnu opremu i osiguraju održivo finansiranje solarnih postrojenja.

Zaključci konferencije naglasili su da je je prelazak ka održivim izvorima energije neophodan za dugoročnu konkurentnost domaće privrede i otpornost društva. Digitalna rešenja, edukacija i partnerstva između sektora predstavljaju ključne poluge ove transformacije. Energetska tranzicija više nije pitanje izbora, već nužnost za stabilniju i prosperitetniju budućnost Srbije.

Ovu konferenciju podržale su Privredna Komora Srbije, EEN mreža, Elektroprivreda Srbije, Programa Ujedninjenih nacija za razvoj (UNDP) i projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“.

Snaga promene – Energetska tranzicija za konkurentnu Srbiju Foto: Marko Karovic