ENERGETSKA MAPA BALKANA: Tržište, tranzicija i snaga regionalne saradnje
Šta integracija Srbije u evropsko tržište elektične energije donosi tržišnim učesnicima, ali i koji su to regionalni OIE, postoji li mogućnost združenih projektata, i da li je vodonik emergent budućnosti, bile su samo neke od tema o kojima se diskutovalo na drugom panelu “REGIONALNA SARADNJA I DIVERSIFIKACIJA IZVORA ENERGIJE”, koji je moderirala Jasmina Radovanović, savetnica za imovinu, energetiku i investicije NALED-a na WMG konferenciji „SNAGA PROMENE: Energetska tranzicija za konkurentnu Srbiju”.
Aleksandar Latinović, šef službe sistema za sistemske usluge, Elektroprivreda Srbije, konstatovao je da kada imamo viškove električne energije, možemo da je koristimo ili prodajemo velikom tržištu.
- Naš najveći izvor je Hidroelektrana Đerdap 1. EPS definitivno učestvuje na tržištu i u regionu. Diverzifikacija je u toku, mi idemo ka novim izvorima energije. Sada imamo neobnovljive izvore energije koje moramo prilagoditi potrošnji. Nekada je potrošnja bila neprikosnovena, svi su morali da se prilagode njoj. Mi nemamo nekog drugog potencijala sem vetra i sunca. Trebalo bi da radimo na tome da našu potrošnju učinimo fleksibilnom. Moraćemo da razmišljamo o uslugama inercije, ali i da obratimo pažnju na potrošače, odnosno industriju, da vidimo kako oni mogu da nam pomognu u ovoj tranziciji.
Miloš Mladenović, izvršni direktor SEEPEX-a, podvukao je da ta kompanija ima jednu od najvažnijih uloga spajanja tržišta.
- Mi smo postali integralni deo bilateralnog tržišta. Ove godine se očekuje 5, 8 teravat sati, što je do sada nezabeležen podatak. Nije lako prići fjučers tržištima, ali SEEPEX može da posluži kao platforma gde bi mogli da se sretnu ponuda i potražnja. U ovim uslovima je realizovano nekoliko ugovora sa trgovcima, kao i jedan mali sa solarnom elektranom. Trudimo se da uključimo u sve i banke, ali i one bi svoju politiku rizika trebalo da prilagode situaciji – rekao je i naveo da je “najbolji stimulans potrošnji na tržištu cena”.
- To naročito dobija na značaju. Mislim da će dosta pomoći i otvaranje tržišta sistemskih usluga, a tu dolazimo i do uloge agregatora, gde će oni imati značajan uticaj.
Srdan Srdanović, direktor sektora Smart infrastructure, Siemens Srbija, podsetio je da smo prošle godine imali pad mreže.
- Naše mreže moraju biti mnogo koherentnije. Imamo i veliku potrošnju koja se dešava na tržištu, na tome treba raditi, poput promene tarifa. Idemo u pravcu razvoja.
Bojan Đordan, izvršni rukovodilac FC Proizvodnja, Elektroprivreda Crne Gore AD, istakao je da su, što se tiče regionalne saradnje, najviše usmereni na EPS i Elektroprivredu u Republici Srpskoj.
- Ono što će nas sigurno naterati kao region da više sarađujemo na pojedinačnim projektima jeste situacija zaduživanja. Što se tiče PPA ugovora, mi do sada nijedan nismo potpisali. Kao državna kompanija smo zainteresovani i inertni, stoga mislim da će se oni definitivno u budućnosti ostvarivati.
Tamara Barbuzan
OVDE NIŠKI MERAK TRAJE CEO JEDAN VEK: Kako je jedan Nišlija iz Amerike stvorio kafanu koja traje 100 leta