Slušaj vest

Ovo su tri ključne tačke da biste dobili novac:

  • mora ispuniti uslov prethodnog rada,
  • radni odnos mu ne sme prestati njegovom krivicom ili voljom / obavljanje samostalne delatnosti ne sme prestati bez opravdanih razloga,
  • mora se u zakonskom roku prijaviti nadležnoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje i podneti zahtev za novčanu naknadu.

Ako podnosite zahtev za novčanu naknadu po prestanku radnog odnosa, visina novčane naknade zavisi od plate koju ste ostvarili pre prestanka radnog odnosa, jer osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosek bruto plate ostvaren u tromesečnom periodu koji je prethodio prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

S druge strane, ako podnosite zahtev za novčanu naknadu po prestanku obavljanja samostalne delatnosti, osnovicu za naknadu čini prosek osnovice na koju su obračunati i uplaćeni doprinosi za obavezna osiguranja u tromesečnom periodu koji je prethodio prestanku obavljanja samostalne delatnosti.

Pod tromesečnim periodom misli se na period od tri cela kalendarska meseca u kontinuitetu. Takođe, tromesečnim periodom se smatra i period u kojem postoji prekid kontinuiteta za dane vikenda i praznika.

Novčana naknada za prvih 90 dana korišćenja iznosi 60 odsto, za period od 91. do 180. dana korišćenja iznosi 35 odsto, a za preostalo vreme korišćenja 30 odsto od utvrđene osnovice.

Najviši iznos novčane naknade zavisi od prosečne plate isplaćene po zaposlenom u pravnim licima Republike Hrvatska u prethodnoj godini, tako da iznos novčane naknade za prvih 90 dana korišćenja ne može biti viši od 70 odsto, za period korišćenja od 91. do 180. dana 40 odsto, a za preostalo vreme korišćenja ne može biti viši od 35% iznosa te plate.

Trenutno je najviši iznos novčane naknade 915,60 evra mesečno za prvih 90 dana korišćenja, odnosno 523,20 evra mesečno za period od 91. do 180. dana korišćenja, te 457,80 evra za preostalo vreme korišćenja.

Najniži iznos novčane naknade zavisi od minimalne plate u Republici Hrvatskoj umanjene za doprinose za obavezna osiguranja, koja iznosi 800,75 evra, te, ukoliko ste radili puno radno vreme, novčana naknada ne može biti niža od 50 odsto iznosa te plate, odnosno niža od 400,38 evra.

biznis.kurir.rs/Podravski.hr