JAJE 70 DINARA PO KOMADU!? Na ovoj pijaci u Srbiji cene i navala dostigli su vrhunac - Kurir otkriva kako da najbolje prođete, ali i neke od kreativnih trikova!
Kurir televizija na Veliki petak donela je najkorisnije informacije o cenovniku jaja, boja za farbanje, kao i ostalih potrepština na ovaj praznik.
Veliki petak je tradicionalno dan rezervisan za pripreme pred Uskrs, a ulice i pijace širom Srbije već od ranih jutarnjih časova svedoče o prazničnoj užurbanosti. Iz Beograda i Niša, reporteri Kurir televizije preneli su atmosferu sa terena, informišući građane o svemu što treba da znaju ovog prazničnog dana.
Reporter Pavle Ivković javio se sa Kalenić pijace, gde je zabeležena velika gužva.
- Danas je Veliki petak i svi znamo da je taj dan rezervisan za farbanje jaja. Kažu da je potpuno u redu da se jaja farbaju u crvenoj boji jer ona simbolizuju Hristovu krv - rekao je Ivković.
Što se tiče cena, jaja na Kalenić pijaci koštaju od 30 dinara, dok su ofarbana i skuvana dostupna za 70 dinara po komadu. Takođe, na pijaci se mogu kupiti i gotovi kolači i torte, a danas i sutra na pijaci Stari Merkator održava se i uskršnji bazar sa kolektivnim farbanjem jaja za najmlađe.
- Pijace rade po redovnom radnom vremenu, od 6 ujutru do ponoći, a parking je besplatan u celom gradu - dodao je Ivković.
Iz Niša se javila Emilija Andrejević, donoseći korisne informacije za svoje sugrađane.
- Veliki petak je i nadam se da, ukoliko ne moraju na posao, građani mogu nešto duže da ostanu kod kuće - rekla je Emilija.
Navela je da je saobraćaj prilagođen prazniku, broj polazaka autobusa je smanjen, a parking u gradu je besplatan, osim u javnim garažama i parkiralištima u Čairu, gde važe redovne cene.
Na trgu Kralja Milana, autobuske karte mogu se kupiti danas do 13 časova, dok će subota biti radna, a nedelja i ponedeljak neradni dani.
Tržni centri danas rade skraćeno, do 18 časova, sutra regularno, dok u nedelju i ponedeljak neće raditi.
Posebno je izdvojena i humanitarna izložba uskršnjih jaja u jednom od niških tržnih centara.
- Donacije od prodaje jaja biće namenjene Kliničkom centru u Nišu, tačnije Dečjoj klinici, za kupovinu neophodnih kolevki - naglasila je.
U susret Vaskrsu, širom Srbije ponovo su oživljene stare tehnike ukrašavanja jaja – od slamarskih remek-dela na severu Bačke, do tradicionalnog farbanja lukovinom i prolećnim biljem u zapadnoj Srbiji.
Kurir televizija donela je i priču o zaboravljenoj, ali izuzetno zahtevnoj tehnici ukrašavanja jaja slamom. Kako je objašnjeno, najpre se iscrta željeni oblik na ljusci jajeta, a zatim se lepe tanke trakice slame. Među domaćicama koje neguju ovu veštinu je i Ana, koja na jajima izrađuje i motive salaša sa džermom.
- To su naše bake počele, čuvale su patke na njivama i u dokolici otkrile da slama može da se ukroti. Počele su da prave narukvice, prstenčiće, cveće… Onda su shvatile da može da se lepi, da se pravi perlica, slika… Tako je sve počelo - objasnila je Ana.
Za ovakvo ukrašavanje najpogodnije su prirodne slame, ječmena, pšenična ili ražana, jer njihova boja i tekstura najbolje odgovaraju ovom postupku.
U selu Ježevica, u podnožju planine Jelice, Vaskrs se dočekuje uz duboko poštovanje tradicije. Meštani slave praznik kao radost života i simbol pobede nad smrću. Članice udruženja "Evgenija" organizuju farbanje jaja u duhu običaja, a najmlađi su, kao i svake godine, najveseliji učesnici.
U ovom kraju neguje se običaj farbanja jaja lukovinom i biljkama poput koprive, maslačka, detaljine i drugog prolećnog bilja. Prvo jaje se uvek farba crvenom bojom, ono je čuvar kuće.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
KOLIKO KOŠTA POSNA TRPEZA? Danas će mnogi morati da odreše kesu, detaljna računica pokazala trošak