Slušaj vest

Pad cena sirove nafte na svetskim tržištima poguralo je i pojeftinjenje goriva u Srbiji, pa ćemo benzin i dizel, u narednih nekoliko dana plaćati po nižim cenama nego prošlog petka.

Juče je objavljeno da će vozači koji koriste dizel po litru morati da izdvajaju 192 dinara, a benzin će u odnosu na prethodnu objavu takođe biti jeftiniji, cena će mu biti 179 dinara, nakon pojeftinjenja od po četiri dinara po derivatu.

Poređenja radi, cena goriva je u Srbiji tokom prošlog aprila iznosila 206 dinara za litar dizela, odnosno 198 za benzin, a dizel je istog meseca bio i na nivou od 208 dinara.

Stručnjak za energetiku, Nebojša Atanacković, za Kurir Biznis kaže da je ovakav sled okolnosti prouzrokovan berzanskim cenama derivata.

- Ovo svakako ima veze sa cenom barela nafte koja opada u poslednje vreme, najviše zbog toga što Amerikanci žele da budu konkurentniji na tržištu spram Rusa i zemalja sa Bliskog istoka. Kod njih je proizvodnja nafte skuplja, a uspešnost Vlade se u SAD meri što nižom cenom benzina, jer dizel koriste uglavnom kamioni – rekao je on.

Dodaje da se sadašnja cena benzina i dizela u Srbiji može opravdati relativno dobrim zalihama nafte i pored situacije u kojoj se nalazi Naftna industrija Srbije.

294270.00-58-33-01.still003.jpg
Foto: Kurir TV

- Istina je da čekamo taj 28. april, videćemo šta nakon toga može da se promeni, jer zaista treba očekivati da sve to diktira i srpsko tržište, ali mimo toga u narednom periodu se ne očekuje drastično povećanje cena derivata, dok je ponovno pojeftinjenje sasvim realan scenario – dodao je.

Američki proizvođači nafte iz škriljaca suočavaju se s najtežom krizom u poslednjih nekoliko godina, upozoravaju rukovodioci iz industrije, nakon što je nagli pad cena sirove nafte, izazvan trgovinskim ratom koji je pokrenuo američki predsednik Donald Tramp, doveo mnoge od njih na ivicu propasti, kako je preneo FT.

To je spustilo cene ispod nivoa koji mnogi proizvođači iz Teksasa smatraju neophodnim da bi poslovali sa dobitkom, što je izazvalo strahovanja da bi industrija mogla biti prinuđena da zaustavi rad bušotina.

Dodatno uzbunu izaziva i nedavna odluka zemalja grupe OPEC da poveća proizvodnju nafte. Predstavnici američke naftne industrije strahuju od ponavljanja scenarija tokom pandemije korona virusa kada je kolaps cena izazvao talas bankrota u sektoru škriljaca. Tada su tržišta takođe bila pogođena dvostrukim udarcem, padom potražnje i viškom ponude.

biznis.kurir.rs