POJEFTINJUJE GORIVO U SRBIJI! Naftaš za Kurir otkriva: U narednih 15 dana moguća dva pada cena
Naftni derivati na pumpama u Srbiji u naredne dve nedelje pojeftiniće u dva navrata i to kao posledica pada cena sirove nafte na svetskim berzama
Cene goriva na pumpama u Srbiji pašće za oko šest dinara u narednih 15 dana. Ovo pojeftinjenje dolazi zahvaljujući padu cene nafte na svetskim bezama, a pošto je američki predsednik Donald Tramp uveo carine na uvoznu ronu glavnih trgovinskih partnera SAD.
Prvo pojeftinjenje benzina i dizela između dva i tri dinara desiće se već u petak 11. aprila, tvrdi za Kurir Biznis Srđan Knežević, vlasnik "Knez Petrola".
- U ovoj nedelji kupci će na pumpama sigurno osetiti niže cene svih vrsta goriva za dva do tri dinara, dok će naftni tečni gas pojeftiniti dinar i po do dva. Kretanje cena naftnih derivata zavisiće od daljeg pada cena sirove nafte na svetskom tržištu u sledećoj nedelji. Ako iznosi na berzama ostanu na ovom nivou, potrošači će sledećeg petka na pumpama osetiti novi pad cena za još dva do tri dinara - objašnjava Knežević.
On ističe da je za sada teško predvideti kako će se posle tog perioda kretati cene goriva.
- To ne može niko da kaže šta će biti na globalnom nivou - kaže Knežević.
Naš sagovornik ističe da njegova kompanija 50 odsto derivata kupuje od Naftne industrije Srbije, dok drugu polovinu uvozi.
- U prva tri meseca ove godine imamo rast prodaje 3,5 odsto u odnosu na isti period prošle i to je posledica toga što je NIS, odnosno Gasprom izgubio dosta kupaca koji su prešli kod nas. Očekujemo da će nam prodaja skočiti do šest odsto u odnosu na 2024. - nada se Knežević.
Prema podacima specijalizovanog portala OilPrice, pošto je Tramp uveo uvozne tarife za gotovo sve zemlje sveta, cena referentne nafte Brent opala je za oko 3,2 odsto do četvrtka ujutru na oko 72,5 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta WTI izgubila 3,3 procenta vrednosti, a njena cena se spustila ispod 69,5 dolara po barelu.
Investitori su brzo reagovali, strahujući da bi usporavanje privrede smanjilo potražnju za sirovom naftom. Tržište je pesimistično, uprkos prethodnim dobicima, što pokazuje koliko su cene nafte osetljive na makroekonomske promene.
Iako su nafta, gas i rafinisani proizvodi izuzeti, širi uticaj na globalnu trgovinu ostaje zabrinjavajući. Ove tarife bi mogle povećati inflaciju, poremetiti lance snabdevanja i smanjiti industrijsku aktivnost, što bi usporilo potražnju za naftom u razvijenim i rastućim ekonomijama.
Sa druge strane, uvoznici nafte skloni su i procenama da promena cene sirove nafte neće uticati na cenu goriva danas, ali i u nekom narednom periodu ćemo videti. U formuli za njeno izračunavanje, pošto država određuje maksimalno dozvoljenu cenu derivata nafte, ulaze petodnevne kotacije benzina i dizela, a ne sirove nafte. Tako da, po njima, treba sačekati uticaj ove reakcije.
OTAC I SIN 3 GODINE VARALI RESTORANE! Hranili se kao milioneri, a jeli za džabe - Konobari naseli na glupu foru