PROCENJUJE SE DA JE OpenAI TEŽAK 300 MILIJARDI $: Na dobrom su putu da postanu najvrednija kompanija na svetu
OpenAI je postigao procenu vrednosti od 300 milijardi dolara nakon runde finansiranja od 40 milijardi dolara koju je predvodio SoftBank.
OpenAI je prikupio 40 milijardi dolara novog finansiranja od SoftBank-a i drugih investitora, čime je vrednost kompanije koja stoji iza ChatGPT-a dostigla 300 milijardi dolara, čineći je jednim od najbolje finansiranih privatnih startapova na svetu.
SoftBank je obezbedio 75 procenata finansiranja, prema jednoj osobi upućenoj u finansije, dok je 25 procenata doprinelo dodatno investirano od strane Microsoft-a, Coatue Management-a, Altimeter Capital-a i Thrive Capital-a. Financial Times je prvi izvestio o investiciji SoftBank-a.
Finansiranje će biti obezbeđeno u dva dela: početnih 10 milijardi dolara, dok će narednih 30 milijardi dolara biti investirano do kraja 2025. godine, dodala je osoba koja je upoznata sa rundom ulaganja.
Ovo najnovije finansiranje dolazi u trenutku kada kompanija sa sedištem u San Francisku prelazi sa složene neprofitne strukture na konvencionalniju profitnu kompaniju. Ova promena mora biti završena do kraja godine, ili SoftBank ima opciju da smanji svoj ukupni doprinos na 20 milijardi dolara, rekao je izvor.
Post-money procena vrednosti od 300 milijardi dolara svrstava OpenAI na 27. mesto među najvećim kompanijama u S&P 500, da je danas listirana, što odražava entuzijazam prema sektoru veštačke inteligencije. To bi je učinilo većom od naftnog giganta Chevron-a i nešto manjom od Coca-Cole. OpenAI je poslednji put prikupio 6,6 milijardi dolara u oktobru, pri proceni vrednosti od 157 milijardi dolara.
- Ova investicija nam pomaže da pomerimo granice i učinimo veštačku inteligenciju korisnijom u svakodnevnom životu - rekao je izvršni direktor OpenAI-a, Sam Altman.
Masayoshi Son, osnivač SoftBank-a, opisao je veštačku inteligenciju kao „definišuću snagu koja oblikuje budućnost čovečanstva“ i istakao da prošireno partnerstvo sa OpenAI-om ubrzava zajedničku viziju za otključavanje njenog punog potencijala.
Ranije u ponedeljak, OpenAI je najavio da će u narednim mesecima objaviti model veštačke inteligencije sa otvorenim težinama, jer se suočava sa žestokom konkurencijom od strane rivala, otvorenih modela iz kineskog startapa DeepSeek i Meta-ovog Llama modela.
Jeftiniji i pristupačniji model predstavljao bi pomak od tradicionalnog pristupa OpenAI-a, koji naplaćuje korisnicima i preduzećima kroz pretplate na proizvode kao što je ChatGPT, kao i programerima kroz pristup svom aplikacijskom programskom interfejsu (API).
- O ovome razmišljamo već duže vreme, ali su druge prioritetne stvari imale prednost. Sada se oseća da je važno da to uradimo - napisao je Altman u postu na X-u (bivši Twitter) u ponedeljak.
Modele sa otvorenim težinama pružaju detalje o tome kako sistemi funkcionišu – takozvane težine – i omogućavaju osnovni kod na raspolaganju kako bi programeri mogli da pokrenu model za svoje vlastite potrebe. Oni predstavljaju ograničenu verziju modela sa otvorenim izvorom, koji pružaju potpunije informacije, kao što su skupovi podataka i kod potreban za potpuno treniranje modela od nule. Otvoreni modeli su obično jeftiniji za korišćenje i mogu se prilagoditi za specifične slučajeve.
Kompanija nije navela detalje o tome kako bi mogla da monetizuje ovaj otvoreni model, a to bi moglo biti kroz prilagođavanje ili komercijalno licenciranje.
Kineski startap DeepSeek izazvao je šokove početkom ove godine kada je objavio svoj R1 model sa otvorenim težinama. Program je prikazao napredne sposobnosti, uključujući rezonovanje, gde bi razmišljao kroz upite i obrađivao ih detaljnije, ali je očigledno razvijen po mnogo nižoj ceni nego drugi vodeći AI programi iz Silicijumske doline.
U postu na Reddit-u, nekoliko dana nakon objave DeepSeek-a, Altman je rekao da veruje da je OpenAI „bio na pogrešnoj strani istorije“ i da „mora da pronađe drugačiju strategiju za otvoreni izvor“.
biznis.kurir.rs/FT
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara