KAKO NAJLAKŠE DONETI ODLUKU DA ŠTEDITE? Ovih pet koraka bi vam moglo biti od koristi da počnete da odvajate neki dinar sa strane
Novogodišnje odluke često dolaze sa željom za promenom i napretkom, a jedna od najčešćih – i možda najvažnijih – je odluka da se počne sa štednjom.
Iako štednja može delovati kao izazov u današnjem brzom tempu života i cenama, upravo nova godina pruža savršenu priliku da se preispitamo i postavimo ciljeve koji će nam omogućiti stabilniji finansijski život. Bilo da je reč o kratkoročnim uštedama za putovanja ili dugoročnom planiranju za penziju, ova godina može biti početak promene koja će doneti sigurnost u budućnosti.
Kako da počnem da štedim novac?
Počnite praćenjem troškova. Prvi korak ka štednji je da utvrdite koliko trošite. Pratite sve svoje troškove – to uključuje svaku kafu, kućne potrepštine, bakšiš, kao i redovne mesečne račune. Zabeležite svoje troškove na način koji vam je najlakši – jednostavnu tabelu, besplatan online tracker potrošnje ili aplikaciju, pa čak i olovku i papir. Kada sakupite podatke, organizujte brojeve po kategorijama, kao što su gorivo, namirnice i izlasci, i saberite svaki iznos. Koristite svoje kartice i bankovne izvode da biste bili sigurni da ste uključili sve.
Kako da uključite štednju u svoj budžet?
Uključite štednju kao mesečni trošak. Sada kada znate koliko trošite mesečno, možete početi da pravite budžet. Vaš budžet treba da prikazuje vaše troškove u odnosu na prihode, kako biste mogli da planirate potrošnju i ograničite prekomerno trošenje. Obavezno uključite troškove koji se javljaju redovno, ali ne svakog meseca, kao što je održavanje automobila. U budžet unesite kategoriju štednje i težite da štedite iznos koji vam je realan. Planirajte da vremenom povećavate iznos štednje na čak 20 odsto vašeg prihoda.
Kako da štedim novac sa ograničenim budžetom?
Štedite na željama. Ako ne možete da štedite onoliko koliko biste želeli, možda je vreme da smanjite troškove. Ideje o tome gde da smanjite trošenje možete dobiti upoređujući svoju potrošnju sa potrošnjom drugih.
Prvo identifikujte nepotrebne troškove, kao što su zabava i izlazak, na kojima možete uštedeti. Zatim potražite načine da smanjite svoje fiksne mesečne troškove, poput osiguranja automobila ili paketa za mobilni telefon.
Kakve ciljeve štednje treba da postavite?
Koristite ciljeve da štednja bude značajna. Rad na specifičnim ciljevima može biti jedan od najefikasnijih načina da štedite novac, jer vam daje nagradu ili postignuće na dohvat ruke. Počnite razmišljanjem o tome za šta želite da štedite – kako u kratkoročnom periodu (jedna do tri godine), tako i u dugoročnom (četiri ili više godina). Zatim procenite koliko novca će vam biti potrebno i koliko vremena bi moglo da vam treba da to uštedite.
Kako da odlučim koji su ciljevi štednje najvažniji?
Naučite kako da postavite prioritete za svoje ciljeve štednje kako biste imali jasnu predstavu o tome kako da rasporedite štednju. Nakon što ste sagledali svoje troškove i prihode, vaši ciljevi će verovatno imati najveći uticaj na to kako raspoređujete štednju. Na primer, česta dilema u budžetiranju je da li prvo otplatiti dugove, štedeti ili investirati.
Kurir Biznis/Bizlife
OVAKO U OBRENOVCU HVATAJU ONE KOJI KRADU GREJANJE: Nikad ne biste pretpostavili čime! Za većinu Srba to je naučna fantastika, ali deluje i vidi svaki radijator