RAZBIJAJU SE OD POSLA SVAKE GODINE U OVO VREME: Pečenje prodaju za najviše 2.000 dinara, dok je jagnjetina 200 skuplja, a sve je prste da poližeš
U sezoni krsnih slava na svečanoj trpezi se pored raznih đakonija neizostavno u završnici slanog dela obeda nalazi pečenje. U Čačku, gradu pečenjara, za kilogram prasećeg treba izdvojiti od 1.800 do 2.000, a jagnjetina je za 200 dinara skuplja.
Cene variraju od pečenjare do pečenjare, a nešto jeftinije mogu da prođu oni koji po selima kupe živo prase ili jagnje, pa ga pripremaju o svom trošku.
- To obično rade oni koji imaju puno gostiju pa im treba veće prase ili jagnje. U pečenjari bi ih prase od 40 kilograma izašlo više od 70.000 dinara, a ako na sebe preuzmu obavezu nabavke, klanja i pečenja, mogu da uštede do 30 odsto. Usluga klanja i pečenja se naplaćuje po kilogramu 150, odnosno 300 dinara. Za koju hiljadarku više može se dobiti i usluga sečenja pečenja. Čačani često koriste priliku pa u seoskom gazdinstvu gde su brava kupili, domaćin im prase uredi i ispeče i to naplati oko 50 evra - priča Čačanin Zoran zaposlen u jednoj od čačanskih pečenjara u kojima se pečenje ovih dana prodaje bolje nego ikad.
Pred krsnu slavu Sveti Arhangel Gavrilo, pečenjari u čačanskom kraju imaju narudžbine od po više stotina prasića i jagnjića, mnogi od njih završe u Beogradu i drugim gradovima.
Cena žive vage prasetine se u čačanskom kraju kreće od 350 do 380 dinara za kilogram. Jaganjci su nešto skuplji i idu od 450 do 500, mada ih u ovom periodu godine nema previše. Ovce za klanje su za oko 100 dinara jeftinije.
U Čačku gde se pečenjarstvo neguje decenijama gotovo da ne postoji pečenjara na glasu u kojoj se služe takozvane bajadere od pečenja. Viđeniji pečenjari ne žele da komentarišu zašto otkošteno i presovano pečenje ne služe svojim gostima.
- Naši gosti su navikli na kocke prasetine isečene satarom na panju. To je jedino pravo pečenje, ukusno, sočno i hrskavo. Mnogi u Čačak dolaze da pojedu toplo pečenje, tek skinuto sa ražnja ili izvađeno iz furune. Bajadere ne želim da komentarišem, već savetujem svima da uporede ukus prasetine i bajadere kada prenoće samo jedan dan, u frižideru naravno - prokomentarisao je jedan čačanski pečenjar.
Priprema slavske trpeze u Čačku se sve češće obavlja po restoranima, pa domaćin samo preuzme ili mu se na kućnu adresu dostavi sva hrana, pripremljena i servirana. Predjela, ruske salate, gulaši i sarme se poručuju prema broju gostiju. Na domaćinima je samo da ih serviraju na sto. Pečenje, torte i kolači se kupuju odvojeno, jer većina pečenjara, osim svadbarskog kupusa i ponegde roštilja u ponudi nema drugu vrstu hrane. Ovu praksu često koriste preduzetnici koji pripremu slavske trpeze plate preko računa firme, a iznosi umeju da budu vrtoglavi, od 80.000 pa do 200.000 i više hiljada dinara u zavisnosti od zahteva domaćina.
Ipak, najimućniji Čačani prasetinu i jagnjetinu ne nabavljaju ni na jednom od pomenutih mesta. Kod Čaruge, u selu Mršinci, na pola puta od Čačka do Kraljeva, iz turske furune pred svaku slavu izlaze pečeni prasići i jagnjići. Dragan Milutinović (59) - Čaruga u svom domaćinstvu prasiće i jagnjiće peče za sudije, advokate, lekare, biznismene, direktore, ljude sa druge strane zakona, ali i svoje komšije i rođake. U turskoj furuni, oblika polulopte, oblepljenoj blatom, i dalje se peče na biomasu. Ostatak okrunjenog klipa kukuruza se u ovom delu Srbije zove kočanjka, koja Čaruginom pečenju, daje jedinstven ukus.
- Nema pečenja bez turske furune i kočanja kojom je ložim. Treba biti majstor i pogoditi temperaturu da se prase dobro ispeče, a da ne izgori. Za pečenje su najbolji komadi od 30 kilograma, koji se peku oko pet sati - kaže Čaruga kod koga smo juče zatekli i Dragana Čakarevića, osnivača i vlasnika internacionalne firme "Euroline". Ovaj biznismen je došao po pečeno prase za slavsku trpezu. O ceni usluge pečenja nisu mogli da se izjasne.
BiznisKurir.rs
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija