NA OVE STVARI NAJVIŠE PARA ODE MESEČNO: Ljudi masovno poručuju preko interneta, pa ne osete koliko potroše - Jedna stavka je posebno iznenadila
Najveći broj korisnika u Srbiji putem interneta kupuje odeću i sportske proizvode (69,8 odsto) i sportsku opremu (28,5), pokazuje Godišnje istraživanje o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) u Srbiji koje je objavio Republički zavod za statistiku.
Izveštaj, takođe, pokazuje da je čak 18,6 odsto ispitanika tokom tri meseca pre anketiranja preko interneta plaćalo dostavu brze hrane, dok je svega 6,6 odsto na ovaj način naručivalo – knjige i magazine.
Anketirajući 2.800 domaćinstava i 2.800 pojedinaca, RZS je po metodologiji Eurostata, obavio istraživanje o upotrebi IKT u Srbiji. Istraživanje je, kada je reč o domaćinstvima i pojedincima, sprovođeno od 15. februara do 29. februara 2024, putem telefonskog intervjua.
Prema dobijenim rezultatima, u Srbiji 88,8 odsto domaćinstava poseduje internet priključak, dok je zastupljenost računara u 73,4 odsto.
Jedna od oblasti na koju se odnosilo istraživanje RZS je bila i – kupovina preko interneta.
Kada je reč o vremenskom okviru u kom su korisnici interneta kupovali i poručivali robu ili usluge putem interneta, 51,8 odsto korisnika obavilo je kupovinu, odnosno poručivanje u poslednja tri meseca (od trenutka telefonske ankete), 13,3 odsto pre više od tri meseca, a 10,7 odsto pre više od godinu dana. Procenat korisnika interneta koji nikada nisu kupovali i poručivali robu ili usluge putem interneta iznosio je 24,2 odsto, stoji u izveštaju.
Na pitanje koju su vrstu robe u privatne svrhe kupili putem interneta u poslednja tri meseca, najveći broj ispitanika – čak 69,8 odsto, odgovorio je – odeću, uključujući i sportsku odeću, zatim obuću ili aksesoare, poput torbi i nakita.
Sledi kupovina sportske opreme, isključujući sportsku odeću, koju je onlajn pazarilo 28,5 odsto ispitanika.
Čak 18,6 odsto ispitanika je preko interneta plaćalo dostavu hrane iz restorana, lanaca brze hrane i ketering servisa, dok je nešto manji procenat – 18,3 odsto ispitanih građana, onlajn naručivalo nameštaj, opremu za kuću poput tepiha ili zavesa ili proizvode za baštovanstvo (alati, biljke).
Igračke za decu ili predmete za negu dece poput pelena, flašica, kolica za bebe, preko interneta je naručilo 16,3 odsto ispitanih građana.
Nizak procenat onlajn naručivanja i kupovine beleže bicikli, automobili, vozila i rezervni delovi (8,9%), potom onlajn nabavka hrane u prehrambenim prodavnicama (6,1%), lekovi ili dijetetski suplementi poput vitamina (4,8%), knjige, magazini, novine (6,6%)…
Mobilni telefon i društvene mreže
Ovo istraživanje RZS pokazalo je i da 96,8 odsto stanovništva koristi mobilni telefon, kao i da više od 81 odsto internet populacije ima nalog na društvenim mrežama (Facebook, Twitter).
- Analiza ispitanika prema polu pokazuje da je u poslednja tri meseca (od trenutka telefonske ankete) 90,3 odsto osoba muškog pola, a 85,2 odsto osoba ženskog pola koristilo internet. Ispitanici su tokom poslednja tri meseca internet u velikoj meri koristili za slanje onlajn poruka preko aplikacija WhatsApp, Viber, Skype, Messenger (91,6%), kao i za telefoniranje preko interneta i video-razgovore (94,7%) - navodi se u istraživanju RZS.
Izveštaj prikazuje i rezultate istraživanja kod preduzeća – i tu je obim uzorka bio 1.720 firmi.
BiznisKurir/N1
VUČIĆ NA NACIONALNOM FESTIVALU HRANE! Za budućnost su nam najvažnije 3 stvari - energija, hrana, i voda! Mogli bismo da budemo mnogo veći izvoznici hrane