Pitanje koje muči mnoge roditelje kada im dete završi srednju školu - koliko će sada koštati njegovo studiranje ako do toga dođe?

Ova situacija neretko podrazumeva preseljenje u drugi grad, pošto nisu sva mesta u Srbiji opskrbljena fakultetima, a zna se da su oni najbolji pozicionirani u Beogradu, Niš, Novom Sadu, Kragujevcu...

Sam pomen preseljenja iziskuje dodatni novac, prvo za to a onda i za ostale stavke koje prate studiranje - plaćanje smeštaja, bilo da je on studentski dom ili privatni stan, zatim plaćanje školarine i sve ostale svakodnevne aktivnosti koje imamo svi mi.

- Statistika kaže da je 2000. godine samo 5% studenata plaćalo školovanje u Srbiji, a da je 2020. taj procenat iznostio čak 50%, a da će po nekim prognozama sledeće godine to biti čak 75% ljudi koji žele da steknu više obrazovanje - izneo je u svom obraćanju putem TikToka profil pod imenom 'Tvoj izabrani savetnik'.

Po njegovoj računici 500 € mesečno jedan student košta svoje roditelje, i otprilike 7-8.000 evra na godišnjem nivou.

- Treba da jede, pije, obuče se, plati školarinu, živi, otputuje... za četiri godine to može da košta više od 30.000 evra.

- Školarina je najmanji problem ona je oko 1.000€ na godišnjem nivou. Problem je stanarina jer ne mogu svi da se upišu u dom. Cene stanova su otišle u nebesa. Srećom pa neki za svoju decu štede unapred - glasio je jedan od komentara ispod snimka.

Narator savetuje roditelje da kada dobiju dete pokrenu program štednje koji će im u nadolazećim godinama mnogo pomoći, te je njegova preporuka izdvajanje 60 evra mesečno, što za 20 godina može izneti 15.000 evra, i u svakom slučaju predstavljati vrlo značajnu finansijsku injekciju u podršci namenjenoj deci i njihovom školovanju.

biznis.kurir.rs/TikTok