KO IMA BOLJEG PSA, IMA I BOLJI ULOV: Koliko košta štene lovca na tartufe čije kilo vredi i po nekoliko stotina evra
Foto: Youtube Printscreen

KO IMA BOLJEG PSA, IMA I BOLJI ULOV: Koliko košta štene lovca na tartufe čije kilo vredi i po nekoliko stotina evra

Novčanik -

Sezona lova na tartufe se približava, pa nije čudo što je potražnja za psom rase Lagote romanjolo u porastu. Tartufi su neraskidivo povezani sa ovim psima, jer ko ima boljeg psa, ima i bolji ulov.

Lagoto romanjolo pravi je ekspert za pronalaženje tartufa, zlatnih gljiva, kako ih često zovu, jer su retke, pa samim tim i najskuplje na svetu. Srbija leži na ovom prirodnom bogatstvu, za koje su stranci spremni da izdvoje i nekoliko hiljada evra po kilogramu. Lagoto romanjolo je jedina svetski priznata rasa za traženje tartufa. Savršeno se snalaze na svim terenima i jako lako se dresiraju. S toga, nije čudno kada u oglasima vidite da se odrasla jedinka ove rase prodaje po ceni od čak 2.000 evra.

Od 100 do 2.000 evra

Na popularnom sajtu za prodaju pasa veliki je broj oglasa za ovu rasu. Ponuda je raznolika, pa tako ima onih koji pse ove rase poklanjaju, ali i onih koji traže i 2.000 evra. Dok se štenci prodaju po ceni od 100, 150, 200 pa čak i 1.200 evra, mladi psi, u zavisnosti od toga da li su utrenirani za lov na tartufe, mogu se kupiti po ceni od 300, 800, pa sve do 1.000 evra.

Kao stavka koja najviše utiče na cenu navodi se da li je pas očišćen od parazita, da li je redovno vakcinisan, da li je genetski cist sa sertifikatima i ukoliko se radi o odraslom psu, da li je utreniran za lov na tartufe. Ukoliko ispunjava sve navedene kriterijume, cena može da iznosi čak 2.000 evra.

Lagoto romanjolo
foto: Printscreen/Youtube

Vrhunski pedigre i dresiranost na ceni

"Vrhunsko štene Lagotto Romagnolo. Rođena 30.11. Majka je Kira (ponosna mama trenutnog šampiona Srbije - juniorski i seniorski šampion) koja ima urađene sve sertifikate: dlaka, srce, oci, kukovi, patele, genetiku, vilicu, epilepsiju i dr. Ocenjena kod sudije sa ocenom 5. Majka i otac genetski čisti psi sa sertifikatima. Otac Neon iz rodne linije Iork i Del Abruzzo iz Italije, takođe genetski čist sa svim sertifikatima. Ovo nam je drugo leglo, nismo uzgajivači, samo volimo ovu rasu i imamo vrhunske pse. Na raspolaganju je jedna Roan ženka - 1200 evra. Svi štenci dolaze sa rodovnicima sa primljenim vakcinama. Nije moguće uzeti štene bez papira kao i dok ne prime sve vakcine", naveo je u oglasu prodavac iz Novog Sada.

Da i utreniranost utiče na cenu ovog psa pokazuje i oglas prodavca iz Obrenovca, koji je naveo da prodaje pse tartufare sa završenom obukom. Cena takvog, obučenog psa, iznosi 1.700 evra.

Lagoto romanjolo
foto: Printscreen/Youtube

Ipak, u moru oglasa u kojima je navedena cena, pa čak i ona od gotovo 2.000 evra po štenetu, ili u kojima je naznačeno da je moguć dogovor povodom iste, mogu se pronaći i oglasi u kojima se pas ove unikatne rase poklanja. Tako smo naišli na oglas u kome je navedeno da se poklanja ženka stara dve godine zbog nemogućnosti držanja. Interesantno je da u opisu oglasa piše da ženka nije vođena u prirodu, ali da u kućnim uslovima nađe tartuf.

Idealan i za kućne uslove i porodice sa decom

Pored toga što je najbolji za lov na tartufe, ovaj pas je idealan kućni ljubimac. Iako ima gustu, kovrdžavu dlaku, ne linja se nimalo. Idealan je ljubimac i za one koji pate od alergija na pseće dlake. Kako kažu poznavaoci pasa, odlikuje ih visok nivo osećajnosti i empatije. Pun je ljubavi, uvek prijateljski nastrojen, obožava decu i svoju ljudsku porodicu. Odlično se slaže i s drugim psima i mačkama u domu.

Cena tartufa

Cene crnog tartufa kreću oko 70 evra po kilogramu, a beli tartufi u prvoj klasi pravilnog oblika koštaju oko 800 evra po kilogramu.

Kilogram ovih gljiva otkupljujе se od 1.200 do 1.500 evra, ali i ta cеna možе da budе u velikoj meri niža, da koštaju čak upola jеftinijе ukoliko godina za bеlе tartufе budе rodna, i ako ih ima i u zеmljama EU, prvеnstvеno u Italiji i Francuskoj.

Tartufi se u Srbiji mogu ubrati na Fruškoj gori, u Deliblatskoj peščari, na planinama Kosmaj, Rudnik i Oplenac, u Obedskoj bari u blizini reke Bosut, u Sremu, kao i u Mačvi.

(Kurir.rs/MONDO)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track