SRPSKI PČELARI NEZADOVOLJNI CENOM: Naš domaći proizvod nudi se za upola manje novca! Zato će pravi srpski med uskoro jesti Arapi!"
Foto: RINA

nove cene

SRPSKI PČELARI NEZADOVOLJNI CENOM: Naš domaći proizvod nudi se za upola manje novca! Zato će pravi srpski med uskoro jesti Arapi!"

Novčanik -

Zbog smanjenih količina usled nestabilnog vremena bagremov med sa sadašnjih 1.200 dinara mogao bi da poskupi na 1.500. Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović, kaže da to trenutno niko ne može da zna i da će cenu odrediti tržište.

– Na zalihama postoje određene količine tako da nije baš da meda nema. Razlog tome je zastoj u izvozu i pad cena za više od 50 odsto – naglašava on.

Da li će med poskupeti i u kom trenutku to će tržište da pokaže, kao i uvek.

Prema njegovim rečima, Evropska unija počela je da uvozi veliki procenat falsifikovanog meda, što je nedavno objavila i Evropska komisija. Više od polovine količina koje ulaze na to tržište nije pravi med, ali EК od tada nije ništa uradila da se takva situacija promeni.

pčele, med
foto: Profimedia

Iako postoji i dalje određena tražnja za kvalitetnim medom cena je niska i zbog rasta troškova u pčelarstvu ne odgovara našim proizvođačima.

– Zbog toga pokušavamo da pronađemo nova tržišta. Pre svega su nam interesantni Daleki istok, arapske zemlje jer tamo još kvalitet hoće da plate. Toga u Evropi za sada nema i sve dok nešto ne preduzmu i ne spreče uvoz falsifikovanog meda, naši proizvođači u EU nemaju šta da traže – napominje predsednik SPOS-a.

NAJVAŽNIJA KONTROLA

Кao dobar primer Živadinović navodi Sjedinjene Američke Države, koje su pre više od godinu dana počele da primenjuju novi sistem provere prema kome svaki med koji ulazi u zemlju prolazi kroz najdetaljnije analize. Na taj način na tržištu ne može da se nađe ni tegla plagiranog meda.

- Zbog ove prakse Amerika je uspela da održi višu cenu kvalitetnog meda i po tom pitanju situacija je mnogo bolja nego kod nas. Upitan ima li srpski med šansu na američkom tržištu, odgovara pozitivno - kaže on.

– Da. U kontaktu smo sa jednom firmom koja je zainteresovana, pokušavamo da dođemo i do drugih. Ali, najviše šansi trenutno imamo u arapskim zemljama. Кao i u Кini, koja iako je veliki izvoznik takođe i mnogo uvozi visokokvalitetan med – naglašava naš sagovornik. Dodaje da je Ministarstvo poljoprivrede na inicijativu SPOS-a završilo svu dokumentaciju. Ministarka Jelena Tanasković nedavno je potpisala protokol o usklađivanju veterinarskih sertifikata.

Med
foto: EPA/ GEORGI LICOVSKI

Sada je, kaže, sve na Кini koja treba da odobri naše objekte za izvoz. Čim se to dogodi možemo da krenemo sa izvozom jer SPOS već ima kupca i izvozna cena bi bila dosta veća.

– Što se tiče arapskih zemalja, u pregovorima smo sa više marketa koji su zainteresovani za naš med. U svakom slučaju, to bi bio veliki uspeh jer u ovim zemljama, iz kulturoloških i verskih razloga, imaju mnogo veću potrošnju nego u nekim drugim delovima sveta – navodi Rodoljub Živadinović.

kurir.rs/Politika

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track