Slušaj vest

Bez prethodnog pisma, obaveštenja ili računa, Ceca je odjednom dobila poruku u kojoj joj je navodno upravnik zgrade zatražio uplatu zaostalog duga. Pošto je odbila da plati nešto o čemu ranije nije bila ni informisana, dug je, prema rečima tog istog čoveka, narastao na 13.000 dinara.

- Upravnik mora biti zvanično registrovan za svaku konkretnu zgradu. Ako jeste registrovan, to se mora jasno videti u registru. Ne može neko biti upravnik "na reč" - objašnjava pravnik sa kojim smo razgovarali.

Ceca je, pokušavajući da razjasni situaciju, razgovarala sa više komšija koji su joj potvrdili da nisu ni znali da postoji upravnik, niti su ikada bili pozvani na sastanak stanara.

Održavanje se, navodno, naplaćuje “po slobodnoj proceni” - od 1.500 pa do čak 2.000 dinara, što je, prema njenim rečima, više nego u većim gradovima.

shutterstock_1722273322.jpg
Foto: Shutterstock

- Nema nikakvog cenovnika. Danas kaže jednu cenu, sutra drugu. Sve deluje kao da je nametnut i da sam određuje pravila - dodaje Ceca.

Posebnu sumnju izazvala je i njegova izjava tokom razgovora: „Plati zaostali dug, pa posle ne moraš ništa.” Stanarka kaže da bi, ukoliko je stvarno zvanični upravnik, ovakva fleksibilnost bila nezamisliva, jer bi svi stanari bili podjednako obavezni da plaćaju.

Na kraju, iako bi mogla da se ospori visina dugovanja i cena održavanja, ukoliko se ispostavi da je čovek zaista registrovan, ostaje pitanje - ko ga je postavio i zašto su stanari ostali van svih odluka?

Nadležne institucije već su obaveštene o ovom slučaju i tek će se utvrditi po kom osnovu naplaćuje svoje usluge. Stanari, u međuvremenu, traže transparentnost i zakonsku sigurnost.

BiznisKurir.rs