OVAJ POREZ NAPUNIĆE DRŽAVNU KASU ZA 2,6 MILIONA €! Rešenja već poslata na gotovo 13.000 adresa
Poreska rešenja poslata su krajem aprila na adrese 12.867 građana koji izdaju stanove
Poreska uprava Srbije poslala je ukupno 12.867 rešenja za 2025. godinu građanima koji prihod ostvaruju izdavanjem stanova na dan i očekuju da po tom osnovu naplate oko 303 miliona dinara, odnosno oko 2,6 miliona evra.
Poreznici su krajem aprila započeli slanje poreskih rešenja za 2025. godinu građanima koji prihod ostvaruju pružanjem ugostiteljskih usluga u skladu sa zakonima iz oblasti turizma i ugostiteljstva, odnosno izdavanjem stanova na dan. Kako su naveli, svi obveznici u ovom režimu mogu da očekuju poreska rešenja u narednom periodu.
- Poreska uprava donela je rešenja kojim se utvrđuje akontaciona obaveza po osnovu poreza na prihod od pružanja ugostiteljskih usluga za 2025. godinu za 12.867 poreskih obveznika. Ukupno utvrđena obaveza poreza po ovom osnovu za 2025. iznosi o 303.570.820,73 dinara - kažu u Upravi.
Kako su istakli, rešenja se smatraju dostavljenim po isteku roka od 15 dana od dana predaje pošti. S obzirom na to da su poreznici rešenja predali 28. aprila, taj rok ističe 12. maja.
U Poreskoj upravi objašnjavaju da se prihodima smatraju oni koje građani ostvare od usluga smeštaja u ugostiteljskom objektu domaće radinosti i objektu seoskog turističkog domaćinstva u periodu do 30 dana.
- Oporezivi prihod za kalendarsku godinu čini iznos od pet odsto prosečne mesečne zarade po zaposlenom u Srbiji u prethodnoj godini, pomnožen brojem pojedinačnih ležajeva, odnosno kamp-parcela i odgovarajućim koeficijentom prema kategoriji turističkog mesta.
Odredbama Zakona o porezu na dohodak građana propisano je da se prihodima od ugostiteljskih usluga smatraju prihodi koje građani, saglasno zakonima kojima se uređuju ugostiteljstvo i turizam, "ostvari od pružanja ugostiteljskih usluga u ugostiteljskom objektu domaće radinosti i objektu seoskog turističkog domaćinstva".
- Ugostiteljski objekti za smeštaj - kuća, apartman, soba i seosko turističko domaćinstvo kategorišu se u skladu sa standardima propisanim za pojedine vrste tih objekata - kažu u Poreskoj upravi.
Kako pojašnjava poreski stručnjak Aleksandar Vasić, građani koji izdaju stanove obveznici su poreza na dohodak građana, ali sistem oporezivanja razlikuje se u zavisnosti od toga da li se nekretnina izdaje na duži period ili u formi kratkoročnog najma - takozvani stan na dan.
- Kod izdavanja na duže vreme, porez se obračunava na osnovu bruto prihoda umanjenog za normirane troškove od 25 odsto, a na osnovicu se primenjuje stopa poreza od 20 odsto - objašnjava Vasić.
Međutim, vlasnici koji stanove izdaju na kraći vremenski period imaju mogućnost povoljnijeg oporezivanja, ali pod uslovom da su objekti kategorizovani i da vlasnik ne raspolaže sa više od 30 registrovanih ležajeva.
Kategorizacija smeštaja je prvi i ključni korak. Nakon što dobiju rešenje o kategorizaciji, objašnjava Vasić, koje uključuje broj ležajeva, obveznici su dužni da u roku od 15 dana podnesu poresku prijavu putem portala ePorezi.
- U istom roku se podnosi i nova prijava ako dođe do promena, u broju ležajeva ili prestanka obavljanja delatnosti", ističe on.
Poreska prijava se podnosi na obrascu PPDG-4R, u kojem se navode svi relevantni podaci - period izdavanja, vrsta i lokacija smeštaja, kao i broj ležajeva. Ovaj obrazac je obavezan i prilikom svake promene koja utiče na visinu poreza.
Kazne do 150.000 dinara
U slučaju kratkoročnog najma, porez se plaća paušalno – bez obzira na to koliko je objekat bio popunjen i koliko je stvarnog prihoda ostvareno. Visina poreske obaveze zavisi od broja ležajeva, prosečne zarade u Srbiji i koeficijenta turističkog mesta.
- Poreske obaveze su više u Beogradu, Novom Sadu, na Zlatiboru ili Vrnjačkoj Banji, dok su niže u mestima koja se ne smatraju turističkim - dodaje Vasić.
Nakon podnete prijave, Poreska uprava izdaje rešenje koje stiže u elektronsko sanduče poreskog obveznika. Porez se plaća kvartalno – u roku od 15 dana od završetka svakog kvartala.
- Kazne za neprijavljivanje prihoda ili netačnu prijavu nisu zanemarljive. Mogu se kretati od 5.000 do 150.000 dinara - upozorava Vasić.
Veliki deo tržišta i dalje u sivoj zoni
Prema poslednjim dostupnim podacima, u Srbiji postoji više od 22.500 registrovanih stanova koji se izdaju na dan i vode kao ugostiteljski objekti. Međutim, stvarni broj je daleko veći.
Prema istraživanju Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) iz 2022. godine, čak 50 odsto smeštaja u zemlji posluje u sivoj zoni. Procene su da u Srbiji ima oko 30.000 stanova koji se izdaju "na crno", bez ikakve prijave ili regulative.
Samo u Beogradu, prema podacima sa platforme Airbnb, dostupno je oko 5.000 stanova, dok ih je na platformi Booking trenutno više od 3.100. U čitavoj Srbiji broj stanova trenutno dostupnih putem ove dve onlajn platforme premašuje 15.000.
Biznis.kurir.rs/Bloombergadria
NEĆETE VEROVATI KO JEDE NAJSKUPLJI HLEB U EVROPI! Za samo par godina cena ove namirnice skočila za 60 odsto