Slušaj vest

Ukoliko bude usvojen, novi propis mogao bi drastično da ograniči pravo građana na slobodno raspolaganje svojinom, preseljenje, pa čak i prijavljivanje boravišta – i to upravo u onim mestima gde je populacija poslednjih godina rasla.

Kako upozorava popularni mađarski blog Vakmajom, u pitanju je predlog koji ide protiv osnovnih evropskih vrednosti i koji bi mogao da izazove pad cena nekretnina od 30 do 50 odsto. „Ako se zakon usvoji, vrednost tvoje nekretnine može pasti napola“, navodi se u objavi koja se brzo proširila društvenim mrežama.

Zabranjena kupovina, zabrana prijave boravka

Najsporniji deo zakona omogućio bi lokalnim vlastima da zabrane sticanje nekretnina, izdavanje stanova, pa čak i useljavanje u mesta sa rastućom populacijom. To znači da bi u popularnim regijama – kao što su Budimpeštanski prsten, obala Balatona ili pogranična područja sa Austrijom – novi stanovnici mogli biti zakonski onemogućeni da se dosele, a vlasnicima bi bilo zabranjeno da prodaju ili izdaju svoje nekretnine.

Vakmajom ocenjuje da bi čak i sama mogućnost uvođenja ovih zabrana već sada mogla da odbije potencijalne kupce, što bi automatski oborilo vrednost nekretnina. „Ko bi kupio stan tamo gde sutra možda neće smeti da ga preproda?“, pita autor i dodaje da se tržište u takvim uslovima praktično vraća u doba komunizma.

nekretnina.jpg
Foto: Shutterstock, Ilustracija

EU građanin može kupiti u Španiji, ali ne i na Balatonu?

Autor posebno ističe apsurdnost predloga: dok građani EU mogu bez ograničenja kupovati nekretnine širom Unije – od Tallinna do Mallorce – u pojedinim mađarskim mestima to bi im bilo zabranjeno. „Znači li to da Mađarska de facto izlazi iz EU?“, pita se autor.

Zakon bi takođe omogućio lokalnim vlastima da uvedu pravo preče kupovine, kao i dodatne poreze za nove stanovnike – što bi dodatno demotivisalo ulaganja.

Šta tačno predviđa zakon?

U nacrtu se navodi da se „pravni mehanizmi zaštite“ mogu odnositi kako na promet nekretnina (npr. zabrana kupovine, uslovljavanje sticanja vlasništva), tako i na sam čin useljavanja (npr. zabrana prijave boravišta ili uvođenje dodatnih poreza). Ukoliko zakon stupi na snagu, lokalne samouprave bi mogle da dozvole prodaju nekretnina isključivo postojećim stanovnicima.

Vakmajom zaključuje da građani ne bi smeli da ćute, jer bi već i najava ovakvog zakona mogla dugoročno da uništi tržište: „Ako tržište nekretnina više nije slobodno – onda vlasništvo nad nekretninom više nije pravo, već iluzija.“

BiznisKurir/MTI/Ellenszél