OD ČEGA ZAVISI OBNOVA BEZISTANA? Strogi centar prestonice naružen njegovim izgledom, a evo šta ometa početak nekih od radova
Umesto da Bezistan konačno bude renoviran kada i Trg Nikole Pašića, taj nebezbedni prolaz, ruglo u strogom centru grada, i dalje je na čekanju. Kada će početi sređivanje najbliže veze Terazija i Trga Nikole Pašića, čiji se komadi plafona svake godine obrušavaju, a na polomljenim pločama na hiljade prolaznika koji tuda idu svakog dana može lako da se saplete i povredi, niko se ne usuđuje da precizira. I uprkos tome što je Bezistan od 2020. godine deo kulturnog dobra – prostorne kulturno-istorijske celine Terazije.
Za uređenje tog prostora čak postoji i idejni projekat, ali radnici, sem onih koji su ga početkom novembra, posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, delimično ogradili jer je plafon na pojedinim mestima sklon padu, tamo godinama ne zalaze. Njegov najveći problem i preduslov za dolazak majstora jeste rešavanje imovinsko-pravnih odnosa zbog kojih sve toliko stoji da se postavlja pitanje kako je moguće da se sa privatnim vlasnicima koji polažu pravo na svojinu u tom prolazu, ali imaju i obavezu da održavaju deo koji im pripada, godinama ne nalazi zajednički jezik. Ili nije bilo volje da se taj problem reši kako bi se dobila njihova saglasnost budući da je planom određena javna namena tog prostora koji je nekada davno bio mesto za druženje i predah. Sada se kroz devastirani Bezistan samo protrčava, a mračan i prljav služio je i kao neformalni parking.
– Razgovara se sa suvlasnicima na parceli kako bismo od njih dobili saglasnost da možemo da počnemo rekonstrukciju Bezistana i Čavketovog prolaza. Ne bismo se usudili da potvrdimo da će rekonstrukcija početi u toku sledeće godine – rekli su nezvanično u Gradskoj upravi.
Pregovarač je Radoslav Marjanović, predsednik opštine Stari grad, na čijoj se teritoriji Bezistan nalazi, koji kaže da je prethodnih meseci stupio u kontakt sa većinom od deset suvlasnika tog prostora, mahom firmi koje su kupile okolne zgrade i vlasnici su, osim grada, odnosno države, dela Bezistana.
– Blizu smo toga da dobijemo saglasnosti privatnih vlasnika kako bi grad mogao da sve pripremi za početak rekonstrukcije Bezistana. Volja da se on što pre uredi ne dovodi se u pitanje – ističe Marjanović.
Šta je predviđeno rešenjem Andzor inženjeringa, firme iz Novog Sada koja je idejni projekat za uređenje Bezistana gradu ispostavila 2018. godine i tada je procenjena vrednost radova bila oko 71 milion dinara neto?
Projekat Andzor inženjeringa osim Bezistana obuhvatio je i Čavketov pasaž, prostor od oko 14.000 kvadratnih metara, u kojem je trebalo ukloniti žardinijere, kioske, ogradice, uvesti zelenilo i urbani mobilijar. Za natkriveni deo predviđeno je popločavanje kamenom otpornim na korišćenje.
U projektu nije bila fontana sa skulpturom "Devojka sa školjkom", delo vajara Aleksandra Zarina koje krasi Bezistan od 1957. godine, jer je rekonstruisana pre desetak godina. Tada je sređeno stepenište i kružni plato sa mrežastim krovom koji je osmislio arhitekta Vladeta Maksimović i u njegovu sredinu je postavio fontanu s bronzanom skulpturom. To su bili jedini kozmetički zahvati u prolazu u poslednje tri decenije.
biznis.kurir.rs/Politika
NEMAČKA OPREDELJENA DA RAZVIJA LITIJUMSKE PROJEKTE Đedović Handanović: Važna razmena znanja sa nemačkim stručnjacima