JELENA IZ NIŠA VIŠE OD DECENIJE ŠIJE I OSLIKAVA HALJINE: njen model "Srbija" i zvanično nema cenu, a centralni motiv Hram na Vračaru
Nišlijka Jelena Dimitrijević već 12 godina crta, kroji, šije i oslikava najrazličitije odevne predmete, uglavnom žensku odeću. Iako se u njenoj porodici niko nije bavio modnim dizajnom, Jelenina prabaka je bila krojač, baka je volela da nosi modernu obuću, a majka je sama sebi šila pojedine stvari.
- U porodici je uvek postojala ljubav prema umetnosti, bilo da je to muzika, slikarstvo. Pravila sam u kući modne revije, režirala predstave, pisala… Najviše sam se interesovala za scenski kostim, ali spletom okolnosti, postala sam modni dizajner. Kao gimnazijalac pohađala sam likovne radionice i školovanje nastavila na Fakultetu umetnosti, koji sam završila kao dizajner tekstila i odeće - rekla je u razgovoru za Niške vesti Jelena Dimitrijević.
Poslom za koji se školovala počela je da se bavi odmah po diplomiranju, prvih godinu dana sa koleginicom sa fakulteta, a potom samostalno.
- Tokom te prve godine želela sam da vidim kako će tržište da reaguje, jer je specifično to što sam odabrala. Reakcije su bile pozitivne i ljudi su prepoznali ovo što radim kao umetnost, a to i jeste umetnost. Svaki komad je unikat jer sve se radi ručno, izrada modela, modeliranja, oslikavanje. Generalno, šta god da radite ručno nemoguće je ponoviti isti potez. Svaka haljina je priča za sebe i zato uvek kažem kupcima da ne može biti ista kao neka druga - objašnjava Dimitrijević.
Haljinu sa motivom "Malog princa" po kojoj je danas mnogi prepoznaju uradila je pre sedam godina, jer je jedna devojka iz Niša poželela da baš takvu haljinu nosi na svojoj maturskoj večeri. Od tada haljine sa motivima iz ove čuvene knjige radi prilično često, nekada ih oslikava ružom, nekada lisicom, ali uvek su to elegantne haljine za posebne prilike.
- Haljinu "Srbija" izradila sam 2021. godine. jer je naša poznata operska pevačica Mina Gligorić poželela da nosi originalnu haljinu sa motivima Srbije na manifestaciji "Armija kulture" na Međunarodnim vojnim igrama u Rusiji.
Na haljini koja ima 17 simbola srpske istorije, centralni motiv je Hram Svetog Save, a tu su i spomenik Pobedniku, spomenik u Šumaricama, crkva Svetog Petra, manastiri Stubal i Gradac, Spomenik Stefanu Nemanji, Spomenik Gvozdenom puku i Smederevska tvrđava. Tu su i memorijalni kompleks na Kadinjači, Spomenik Svetom Trojstvu, Gračanica, niška Tvrđava, spomenik na Bubnju, Avala, Golubačka tvrđava i manastir Žiča - nabraja sagovornica Niških vesti.
Kako kaže, nije joj bilo lako da uradi haljinu "Srbija", jer je za kreiranje i izradu imala svega 15 dana, pa je radila po 12 sati dnevno u svom ateljeu. Pošto je Mina Gligorić nekoliko puta nosila ovu haljinu, Jelena je došla na ideju da za njen nastup za Dan zastave uradi novu, u bojama srpske zastave sa 24 simbola.
Poznata dizajnerka ističe da ni jedna ni druga haljina sa motivima srpske istorije nisu na prodaju, već ih je uradila iz zadovoljstva. Jelena za izradu haljina, suknji, ešarpi i druge odeće koristi sve materijale koji su dostupni u našoj zemlji. Oslikava ih klasičnim tehnikama, kao i kod nas manje poznatim tehnikama šibori i batik.
biznis.kurir.rs/Niške vesti
KOLIKO BI KOŠTAO SRPSKI STOJADIN DA SE DANAS PRODAJE! Iznenadiće vas cena a evo koji auto može da se kupi za te pare